Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  W sądzie pracują w skandalicznych warunkach

  W sądzie pracują w skandalicznych warunkach

  Darek Janowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jest niemal pewne, że za trzy miesiące dyrektor administracyjny gdańskiego Sądu Okręgowego zostanie ukarany mandatem w wysokości 2 tysięcy złotych.
  Powód? Zdaniem gdańskiej filii Państwowej Inspekcji Pracy, Jan Brodnicki jest odpowiedzialny za to, że pracownicy jednego z wydziałów sądu pracują w skandalicznych warunkach. Mowa o IV Wydziale Karnym, gdzie w dwóch pomieszczeniach, na 90 metrach kwadratowych pracują codziennie 22 osoby - sekretarze sądowi, ławnicy, a czasami również sędziowie. Mało tego, wydział bardzo często odwiedzają adwokaci, aplikanci, studenci prawa, by zapoznać się z aktami spraw, które ich interesują.

  No i jeszcze tysiące tomów dokumentów, na które brakuje miejsca. Wydział po prostu pęka od nich w szwach. Zalegają na podłodze, zawalone są nimi biurka. - Nie ma gdzie palca wcisnąć - denerwuje się jedna z sekretarek.


  Niedawno jedna z pracownic, spodziewająca się dziecka, potknęła się o wystający fragment chodnika i wpadła na wózek służący do przewożenia akt. Niewiele brakowało, by doszło do tragedii.

  Kilka dni temu Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w wydziale. Inspektor zmierzył pokoje, biurka, rozmawiał z pracownikami.

  - Nie spodziewałem się, że panują tam takie warunki - mówi Mieczysław Szczepański, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. - Przede wszystkim zbyt małe odległości między monitorami komputerów i za duże zagęszczenie. Na jednego pracownika powinny przypadać co najmniej dwa metry kw. wolnej powierzchni podłogi. Tymczasem w wydziale jest zdecydowanie mniej. Za ten stan rzeczy odpowiada dyrektor administracyjny sądu. Daliśmy mu czas do końca września, by rozwiązał problem ciasnoty. A jak to przeprowadzi, to już jego sprawa.

  Jeśli dyrektor Brodnicki nie zastosuje się do zaleceń inspektoratu, ten wystawi mu mandat kredytowany na sumę 2 tys. zł. W ostateczności może on zostać ukarany przez sąd grodzki nawet 30 tys. zł grzywny.

  - Nie ma najmniejszych szans, by w ciągu najbliższych trzech miesięcy poprawić sytuację w wydziale - mówi Wojciech Andruszkiewicz, prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku. - W tej chwili brakuje nam 8 tys. m kw. powierzchni. Do tego czasu na pewno ich nie przybędzie, bo to poważna inwestycja.

  Prezesi sądu od wielu miesięcy zabiegają w ministerstwie o pieniądze na wynajęcie lub kupno nowego budynku. Obecnie nie dysponują jeszcze pełnomocnictwem resortu, by zawrzeć odpowiednią umowę. Niewykluczone, że takie pełnomocnictwo zostanie im udzielone w najbliższych tygodniach. Ale nawet jeśli tak się stanie, to nowe pomieszczenia trzeba będzie adaptować do specyficznych potrzeb instytucji, jaką jest sąd, a to potrwa przynajmniej kilka miesięcy.

  Jeśli dyr. Brodnicki zostanie ukarany mandatem, przypadnie mu rola kozła ofiarnego, ponieważ nie ma on wpływu na wysokość budżetu, jakim dysponuje gdański okręg - to domena ministerstwa. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że winę za taki stan rzeczy ponosi była dyrektor administracyjna Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (obecnie na emeryturze). Kiedy prezesi SO zabiegali o pieniądze na inwestycje, ta w dokumencie adresowanym do resortu projekt zaopiniowała negatywnie - w ten sposób plany odłożono na wiele miesięcy.

  Kolejny problem to sale rozpraw. IV wydział karny - drugi co do wielkości w Polsce pod względem tzw. wpływu spraw - dysponuje zaledwie pięcioma takimi pomieszczeniami. Jedno z nich zupełnie nie nadaje się do użytku - to "klitka" o powierzchni kilkunastu metrów. Jeśli jakiemuś przestępcy podczas rozprawy strzeli do głowy zrobić komuś krzywdę, to np. stolik sędziowski ma praktycznie w zasięgu ręki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo