W Rumi nie będzie tylu dróg, ile chcieli radni

Marcin LangeZaktualizowano 
Jeśliby wziąć pod uwagę tylko listę dróg do wybudowania, którą radni dołączyli do tegorocznego budżetu miasta, Rumia byłaby bez wątpienia jedną z najlepiej rozwijających się "drogowo" gmin w całym województwie, jak nie w kraju.

Niestety, Urząd Miasta Rumi, choć mamy dopiero początek lutego, już zapowiada, że sporej części z planowanych przez radnych inwestycji drogowych nie wykona. Bo, jak twierdzi Ryszard Grychtoł, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji, jest to niemożliwe.

Nie zgadza się z nim Piotr Zaradny, radny z ramienia PiS.
- W 2009 roku Rada Miejska wpisała do budżetu budowę wyłącznie tych dróg, które były już uwzględniane w poprzednich budżetach. Pragnę więc zapewnić, iż w tym roku mieszkańcy Rumi zauważą znaczne przyspieszenie programu budowy dróg gminnych we wszystkich częściach miasta, gdyż zaplanowane inwestycje są w większości wypadków w końcowym etapie poprzedzającym uzyskanie pozwolenia na budowę - twierdzi Piotr Zaradny.

Na przykład w starej Rumi za priorytetową uważa budowę ciągu ulic: Lipowa, Mostowa, Wiązowa, Borówkowa, Chełmińska, co znacznie poprawiłoby dojazd na Lotnisko, a także ul. Cmentarnej wraz z parkingiem przy nekropolii.

- Nie należy zapominać, iż tą drogą mieszkańcy starej Rumi zmierzają do kościoła parafialnego, a są to często osoby w podeszłym wieku, a także dzieci i młodzież idące do pobliskiej szkoły - argumentuje Piotr Zaradny i dodaje, że w starej Rumi od dwóch lat nie rozpoczęto budowy ani jednej drogi.

- Jeśli chodzi o ciąg ulic: Lipowa, Mostowa, Wiązowa, Borówkowa, Chełmińska to w tym roku zostaną wybudowane tylko dwie pierwsze, które nie są uzależnione od kolektora na ul. Kazimierskiej. Pozostałe zostaną zaprojektowane, ale ich wybudowanie w 2009 roku nie jest możliwe - wyjaśnia Ryszard Grychtoł. - Z kolei, odnośnie ulicy Cmentarnej, to są w Rumi ważniejsze komunikacyjnie drogi do wybudowania. Zresztą nie ma tam żadnych budynków mieszkalnych, a na jej długim odcinku nie ma wytyczonego nawet pasa drogowego. Problem nieutwardzonych dróg dotyczy nie tylko starej Rumi, ale całego miasta. A to, że od dwóch lat nie rozpoczęła się tam ani jedna inwestycja drogowa, spowodowane jest tym, że wcześniej nie było na nie gotowych dokumentacji. Proces przygotowania inwestycji trwa ponad rok i dlatego dopiero teraz rozpoczynamy realizację poszczególnych zadań dla tej dzielnicy.

Drogi, których budowa ma rozpocząć się, zdaniem urzędników, w tym roku: Słoneczna - Asnyka, Kwiatowa, Targowa od Derdowskiego do Piłsudskiego, Okrzei, Świętopełka od Dębogórskiej do Mostowej, Lipowa od pl. Kaszubskiego do Mostowej, Hutnicza, od Włókienniczej do Górniczej, Piłsudskiego od Puckiej do Targowej, Chrobrego, Lipowa od I DWP do Mostowej, Mostowa od Lipowej do Kazimierskiej, płk. Dąbka, Skarpowa do Zawiszy i łącznik do ul. Strzeleckiej, Łokietka, Tkacka.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie