POLECAMY
  NASZ SONDAŻ

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Kto ma szansę zostać prezydentem Gdańska i Gdyni? Sprawdziliśmy to!

  W rejonie Kuźnicy pojawiła się młoda foka obrączkowana...

  W rejonie Kuźnicy pojawiła się młoda foka obrączkowana [ZDJĘCIA]

  ab

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W rejonie Kuźnicy pojawiła się młoda foka obrączkowana [ZDJĘCIA]
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Paweł Bloch

  Tegoroczne lato możemy bez wątpienia nazwać "foczym", bo jest rekordowe pod względem obserwacji trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. W tym tygodniu, w rejonie Kuźnicy, pojawiła się młoda foka obrączkowana - informuje WWF Polska.
  Foka obrączkowana została po raz pierwszy zaobserwowana w środę. Jest młodym osobnikiem. Chociaż foka obrączkowana, w przeciwieństwie do szarej, nie występowała stale na polskim wybrzeżu, to co roku odnotowywane są jej wizyty w różnych jego miejscach.

  Obecność tego gatunku foki w rejonie Kuźnicy, wynikać może m.in. z obecności cierników w wodach Zatoki Puckiej, które stanowią część spożywanego przez nią pokarmu - tłumaczy Monika Łaskawska z WWF Polska. - Foka obrączkowana żywi się bowiem głównie małymi rybami.

  Obecnie foki obrączkowane występują w Zatoce Botnickiej i Fińskiej. Ich liczebność jest szacowana na zaledwie sześć tysięcy osobników. Jeszcze sto lat temu żyło ich w Bałtyku około 200 tysięcy. Poza polowaniami, na spadek ich liczby ma obecnie wpływ m. in. globalne ocieplenie. Foki obrączkowane, w przeciwieństwie do fok szarych i pospolitych, potrzebują do rozrodu pokrywy lodowej. Nadmierne ocieplenie powoduje jej zanik , przez co w okresie narodzin, w lutym i w marcu samice fok obrączkowanych mają trudności z tworzeniem jam we śniegu, które służą za schronienie dla foczego szczenięcia.

  Pamiętajmy o tym, żeby nie niepokoić foki i nie podchodzić do niej - apeluje Łaskawska. - Obserwujmy ją z daleka. Każdą obserwację zgłaszajmy do Błękitnego Patrolu WWF, numer telefonu 795536009, lub Stacji Morskiej w Helu, dzwoniąc pod numer 601889940. Od tego jak się zachowamy w czasie spotkania z foką, może zależeć jej dalszy los.

  Foka obrączkowana nazywana inaczej nerpą, jest najmniejsza z bałtyckich fok. Charakteryzuje się pierścieniami wyraźnie zaznaczonymi na jej ciele, od których wzięła swoją nazwę. Ma też krótki pysk. Foki obrączkowane występują pojedynczo. Mała foka pozostaje przez dwa miesiące pod opieką matki.

  Działalność Błękitnego Patrolu WWF jest możliwa dzięki realizacji projektu "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" (w skrócie "Ssaki bałtyckie") współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i w sierpniu korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo