Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ramach pakietu onkologicznego przyjęto 700 osób

Edyta Okoniewska, Joanna Surażyńska
Podczas konferencji w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie wskazano mocne i słabe strony pakietu onkologicznego. Już wiadomo, że brakuje onkologów, a system jest niewydolny

Pakiet onkologiczny działa już od roku. Jego idea miała wielu zwolenników, nie brakowało jednak głosów krytycznych. W Szpitalu Specjalistycznym podsumowano rok doświadczeń.

Wiktor Hajdenrajch, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie podkreślał konieczność rozwinięcia onkologii klinicznej i chirurgii onkologicznej.

- Od początku roku do końca października br. w ramach pakietu onkologicznego zostało przyjętych ponad 700 osób i wydano 200 kart DILO - mówi Wiktor Hajdenrajch.

Jak się okazuje, w chwili obecnej kościerski szpital jest czwartym co do ważności ośrodkiem leczenia nowotworów w województwie pomorskim.

Lek. Michał Kujach, kierownik Zakładu Patomorfologii zwrócił uwagę, że w Polsce jest tylko 450 patomorfologów, duży odsetek w wieku okołoemerytalnym, stąd diagnostyka patomorfologiczna jest wąskim gardłem w pakiecie onkologicznym. Ponadto poinformował, że wskutek wprowadzenia w Kościerzynie pakietu onkologicznego zauważony został wzrosła liczba badań histopatologicznych o 5 proc., immunohistochemicznych - o 6 proc. i oligobiopsyjnych o 14 proc. Obecnie w zakładzie wykonywanych jest ok. 20 tys. badań histopatologicznych i cytologicznych.

Podczas konferencji zwrócono także uwagę na czynnik starzenia się społeczeństwa: w 2012 roku 14 proc. ludności Polski było w grupie wiekowej 65+, w 2012 roku ten wskaźnik wzrośnie do 21 proc. Wśród głównych czynników wzrostu zachorowań na nowotwory oprócz starzenia się społeczeństwa wskazano: niewłaściwe postawy prozdrowotne, zbyt późne rozpoznanie nowotworów, wzrost liczby ludności. Od początku 2015 roku w Szpitalu w Kościerzynie działa koordynator ds. Szybkiej Terapii Onkologicznej. Nadzoruje on proces leczenia pacjenta onkologicznego aż do zakończenia leczenia. Wprowadzony na początku roku pakiet onkologiczny miał na celu przyśpieszenie terapii onkologicznej.

Konferencję w prezentacji zatytułowanej „Blaski i cienie pakietu onkologicznego” podsumował dyrektor ds. Medycznych dr n. med. Leszek Zwolakiewicz. Podkreślał znaczenie koordynatora ds. szybkiej ścieżki onkologicznej oraz konsyliów lekarskich.

Wśród minusów wskazał m.in. braki kadrowe (onkolodzy), niewydolność systemu, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej ostrożnie wystawiają zielone karty.

Wśród zalet wskazano m.in. szansę na wzrost kontraktu - pakiet nie jest limitowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki