Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przypadku grypy objawy mogą występować przez kilka tygodni. Nie wolno bagatelizować tej choroby

Monika Jankowska
Dr Agnieszka Goleniowska z Centrum Medycznego Falck w Gdańsku
Dr Agnieszka Goleniowska z Centrum Medycznego Falck w Gdańsku Fot. materiały własne
O tym, jak uniknąć przeziębienia lub grypy oraz dlaczego warto się szczepić przeciw grypie, mówi dr Agnieszka Goleniowska z Centrum Medycznego Falck w Gdańsku

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
Przeziębieniem najczęściej nazywamy zapalenie górnych dróg oddechowych i błony śluzowej nosa. Objawy, które występują podczas przeziębienia, to ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia i katar. Czasami występują również bóle głowy spowodowane zatkanymi zatokami przynosowymi. Rzadko pojawiają się kaszel i gorączka. Przeziębienie postępuje powoli, zwykle zaczyna się od kataru i jest stosunkowo łatwo wyleczalne - najczęściej wystarczy więcej odpoczywać, dużo pić i nie doprowadzać do wychłodzenia organizmu, co mogłoby spowodować jeszcze większe os-łabienie i narażenie na dodatkowe infekcje. Natomiast grypa jest ostrą infekcją wirusową o charakterze epidemicznym. Jej objawy pojawiają się nagle - dreszcze, ból głowy, osłabienie, katar i ból gardła mogą być podobne do objawów przeziębienia. Jednak grypie towarzyszą również bóle mięśni, stawów i wysoka gorączka, która utrzymuje się do kilku dni. W przypadku grypy objawy mogą występować nawet przez kilka tygodni. Znaczną różnicą pomiędzy przeziębieniem i grypą jest to, że źle leczona grypa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego nie wolno bagatelizować tej choroby.

Z jakimi objawami musimy się koniecznie zgłosić do lekarza, a kiedy wystarczy nam kuracja domowymi sposobami?
Jeżeli zauważamy u siebie bądź u naszych bliskich objawy grypy, najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Istnieją skuteczne leki przeciwwirusowe, które dostępne są tylko na receptę. Ich zastosowanie jest celowe, jeżeli nastąpi w ciągu pierwszych 48 godzin od wystąpienia objawów. Jeśli grypa ma łagodny przebieg, to zazwyczaj wystarczy przyjmować dużo płynów, jeść adekwatnie do zaspokojenia apetytu, odpoczywać i zażywać leki przeciwgorączkowe, gdy występuje taka potrzeba. Należy pamiętać, żeby u dzieci do 16. roku życia nie stosować kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) - może on prowadzić do rozwoju rzadkiego, ale groźnego powikłania - zespołu Reye’a. Do lekarza bezwzględnie trzeba się zgłosić, jeśli przez dłuższy czas utrzymują się bardzo wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel lub pojawią się silne bóle mięśniowo-stawowe.

Jak uniknąć grypy czy przeziębienia? Czy to jest w ogóle możliwe?
Przeziębienie to, jak sama nazwa wskazuje - konsekwencja wychłodzenia organizmu. Aby się przed nim chronić, należy się ubierać odpowiednio do pogody, unikać zarówno wychłodzenia, jak i przegrzania organizmu oraz nagłych zmian temperatur. Dodatkowo należy dbać nieustannie o pełnowartościową dietę, która na bieżąco będzie gwarantem dostarczania organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin. Osoby, które dobrze się odżywiają, a do tego pozostają aktywne fizycznie i wzmacniają w ten sposób swój organizm, bardzo rzadko chorują. W profilaktyce grypy stosuje się szczepienia ochronne. Dodatkowo należy regularnie myć ręce, aby nie przenosić wirusów, i unikać kontaktu z osobami chorymi.

Czy szczepionka skutecznie ochroni nas przed grypą?
Szczepienia najskuteczniej chronią nas przed zakażeniem wirusem grypy, gdy stosujemy je co roku. Przed każdym sezonem zachorowań szczepionki są modyfikowane - jednak wirus grypy również się zmienia i nie da się uzyskać szczepionki idealnej. Nawet jeśli szczepionka nie będzie perfekcyjnie dopasowana do aktualnego szczepu wirusa, to i tak wykazuje skuteczność działania u 90 procent zdrowych, dorosłych osób. Jeżeli jednak zachorujemy, to przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy i jest większa szansa na uniknięcie powikłań pogrypowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki