W Przyjaźni powstanie duża rozdzielnia prądu

Redakcja
W Przyjaźni powstanie duża rozdzielnia prąduChińska firma Pinggao zrealizuje ważną dla całego regionu inwestycję. Budowa budziła wiele kontrowersji. W czerwcu odbędą się konsultacje.
W Przyjaźni powstanie duża rozdzielnia prąduChińska firma Pinggao zrealizuje ważną dla całego regionu inwestycję. Budowa budziła wiele kontrowersji. W czerwcu odbędą się konsultacje. archiwum Polska Press Grupa
Udostępnij:
Rozdzielnia w Przyjaźni to strategiczna inwestycja ujęta w Krajowym Systemie Energetycznym, łącząca linie wysokich napięć z Dunowa do Żydowa Kierzkowa i dalej do Gdańska Przyjaźni oraz linię z Grudziądza przez Pelplin do Gdańska Przyjaźni. Zadanie prowadzą Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które także inwestują w budowę obu linii 400 kV. Budowa linii oraz stacji elektroenergetycznej poprawić ma bezpieczeństwo energetyczne Pomorza.

PSE wybrały przedsiębiorstwo, które budować będzie obiekt. - Firma, która wygrała przetarg, jest spółką zależną od State Grid Corporation of China, największej grupy energetycznej na świecie jeśli chodzi o przychody, firma ta zatrudnia blisko 1,5 miliona osób. Od kilku lat działa również w Polsce - Pinggao jest wykonawcą zarówno inwestycji stacyjnych, jak i inwestycji liniowych. To bardzo doświadczony i solidny partner - zaprezentował wykonawcę Marek Ignar, przedstawiciel Pinggao.

Pierwotna lokalizacja, wskazana przez PSE, budziła wiele kontrowersji wśród mieszkańców Przyjaźni. Dopiero po dyskusjach i spotkaniach uzgodniono przesunięcie stacji na tereny leśne, w większym oddaleniu od okolicznych domów, bliżej istniejącej stacji elektroenergetycznej w Leźnie.

- To wielki sukces - podkreśla Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa. - Gdyby utrzymana została pierwsza lokalizacja, wieś Przyjaźń skazana byłaby na wyludnienie. Zmiana lokalizacji nie ograniczy rozwoju samej wsi. W umowie, jaką zawarliśmy z wykonawcą tej inwestycji, zastrzegliśmy sobie też zapis, że wszelkie roszczenia, jakie będą mieć właściciele terenów z powodu zmiany miejscowego planu zagospodarowania, poniesie wykonawca.

Jak informowali przedstawiciele chińskiego przedsiębiorstwa, firma chce uzyskać pozwolenie na budowę w sierpniu 2017 roku i prace budowlane zakończyć w roku 2018.

Inwestor planuje już budowę, a radni Żukowa dopiero co podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji tej stacji elektroenergetycznej. Przed nimi cała procedura, a dopiero przegłosowanie uchwały o przyjęciu planu uruchomi formalną część inwestycji.

Mieszkańcy Przyjaźni i Niestępowa będą mieli okazję dowiedzieć się o szczegółach inwestycji w czerwcu, wtedy planowane są spotkania konsultacyjne. - Chcielibyśmy się spotkać z mieszkańcami, szczególnie z właścicielami działek - zaznaczał Marek Ignar. - Na spotkaniach konsultacyjnych zamierzamy opowiedzieć o inwestycji, pokazać mapy, odpowiedzieć na wszystkie pytania. Będzie wydana broszura naszej inwestycji, powstanie punkt informacyjny, wszelkie wiadomości na ten temat zawarte będą także na stronach internetowych.

 

Janina Stefanowska

[email protected]
 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie