W PPNT mają sposób na bezpieczne otwieranie drzwi, nakładki z drukarki 3D

Jacek Klein
Jacek Klein
WiRan
Gdyńska firma WiRan w druku 3D wytwarza specjalne nakładki na klamki. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie trzeba dotykać klamek dłońmi, co zmniejsza narażenie na zarażenia koronawirusem. Nakładki są już montowane na klamkach drzwi w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Gdyńska firma WiRan odpowiedziała na apel belgijskiej firmy Materialise, która za darmo udostępniła projekt i specyfikację opracowanego przez siebie rozwiązania. Może je pobrać każdy i zacząć drukować. Meterialise zaapelowała, aby każdy kto może, zaczął wytwarzać nakładki i montować na drzwiach, co zwiększy bezpieczeństwo w czasie epidemii. Klamki to bowiem najbrudniejsze elementy wyposażenia i najczęściej dotykane.

Belgijska firma wezwała globalną społeczność do drukowania mechanizmu na całym świecie. Nie wszystkie drzwi mogą przez cały czas pozostawać otwarte. Eksperci uważają, że COVID-19 może przetrwać wiele godzin na powierzchni klamki, a tym samym każdorazowe jej dotknięcie dłonią stanowi wysokie ryzyko kontaktu z wirusem. Uchwyt wykonany w technologii 3D, mocowany bezpośrednio do klamki, umożliwia wykorzystanie do tej samej czynności wyłącznie naszego ramienia.

Pierwsze „otwieracze” drzwi pojawiły się w PPN-T przy pomieszczeniach zajmowanych przez firmę oraz montowane będą przy niektórych wejściach do hal garażowych w budynku IV PPNT Gdynia.

Na ten moment ograniczamy się do zapewnienia bezpieczeństwa w PPN-T - mówi Grzegorz Kalinowski z firmy WiRan. - W miarę możliwości chcielibyśmy zaopatrzyć cały kompleks. Mamy niewielkie moce. Jesteśmy w stanie wytworzyć 12 nakładek na dobę. Oczywiście zachęcamy i propagujemy przyłączenie się do akcji. Na stronie PPN-T i na funpage`u parku pojawiła się już informacja i wiemy, że jest spore zainteresowane. Zainteresowana jest m.in. firma, która teraz drukuje przyłbice dla personelu szpitali.

Belgijska firma, pomysłodawca projektu wyjaśnia, że nakładki są łatwe w użyciu, a otwieracze nie wymagają wiercenia otworów ani wymiany klamki drzwi. Konfiguracja jest prosta: wystarczy przymocować dwa elementy wydrukowane w 3D za pomocą śrub nad istniejącym uchwytem. Zachęca do wykorzystania jej projektów lub opracowanie i udostępnienie własnych.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Uchodźczynie z Czeczenii wraz z grupą gdańszczanek hurtowo szyją maseczki ochronne dla polskich szpitali walczących z koronawirusem

Koronawirus na Pomorzu. Uchodźczynie z Czeczenii szyją masec...

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie