Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Pomorskiem od wielu lat odnotowywany jest najwyższy przyrost naturalny liczony na 1000 ludności [statystyki na Dzień Matki 2018]

MP
Jak z okazji sobotniego święta podaje Urząd Statystyczny, w Gdańsku w 2017 roku w stosunku do 2016 liczba urodzeń w naszym województwie wzrosła o 6,2 proc. Od wielu lat jesteśmy regionem w którym odnotowywany najwyższy przyrost naturalny liczony na 1000 ludności.

W minionym roku Pomorzanki częściej zostawały mamami chłopców - urodziło się ich 14,1 tys. przy 13,4 tys. dziewczynek. Jako całość społeczeństwo naszego województwa jest jednak sfeminizowane - kobiety na koniec 2017 r. stanowiły 51,3 proc. ogółu mieszkańców regionu.

- Urodzenia charakteryzują się pewną sezonowością, tzn. najwięcej dzieci w naszym województwie rodzi się w III kw. każdego roku. W 2017 r. najczęściej matkami zostawały kobiety w wieku 25-29 lat. Spośród 25,9 tys. urodzeń 44,9% stanowiły te dzieci, które były pierwszymi dziećmi dla ich matek. Połowa kobiet, które rodziły dzieci w 2017 r. miała nie więcej niż 29,7 lat, a przeciętny wiek kobiety która po raz pierwszy została matką wyniósł 27,3 lata. Najczęściej matkami zostawały kobiety mające wykształcenie wyższe - opisuje Zbigniew Pietrzak z US w Gdańsku.

Ciekawostką jest też to, że najwięcej dzieci w zeszłym roku, patrząc na konkretne dni tygodnia, urodziło się we wtorek. W 2017 r. na Pomorzu aż 780 pań urodziło bliźnięta, 24 trojaczki, a mamami większej ilości dzieci zostały cztery kobiety.

Ciekawostki o Pomorzu:

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki