Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce brakuje pielęgniarek. Ekspert twierdzi, że nowy pomysł pogłębi tylko braki kadrowe

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
W kraju brak pielęgniarek jest coraz bardziej dotkliwy. Zdarza się, że ich obowiązki na dyżurach coraz częściej przejmują lekarze.
W kraju brak pielęgniarek jest coraz bardziej dotkliwy. Zdarza się, że ich obowiązki na dyżurach coraz częściej przejmują lekarze. Łukasz Kaczanowski
W kraju brak pielęgniarek jest coraz bardziej dotkliwy. Zdarza się, że ich obowiązki na dyżurach coraz częściej przejmują lekarze. Portal pielegniarki.info.pl od kilku miesięcy ostrzega przed nadciągającą katastrofą.

- Pomysł wcielania do jednostek WOT pielęgniarek, położnych i przedstawicieli innych zawodów medycznych jest nierealny, pogłębi tylko braki kadrowe. Ostatnio miałem kontakt z jednym ze szpitalnych oddziałów ratunkowych; pracuje na nim około 50 pielęgniarek a mogłoby dwa razy więcej - uważa bydgoski radny Szymon Wiłnicki, ratownik medyczny. - Wiele osób zmienia zawód, bo od lat nie było podwyżek.

Jedynie zespoły ratownictwa medycznego otrzymały więcej pieniędzy. - Wojska Obrony Terytorialnej, to zbędny twór. Wątpię, by ludzie chcieli z nim wiązać swoją karierę zawodową – dodaje Szymon Wiłnicki.

Czytaj także na naszej stronie

Wcielanie pielęgniarek do WOT to nie jedyny pomysł, który zrodził się w Ministerstwie Obrony Narodowej. Portal rynekzdrowia.pl informuje o tym, że w szpitalach podległych temu resortowi brakuje obecnie ok. 500 lekarzy i 200 pielęgniarek. Po to, by sytuację uzdrowić planuje się zmianę systemu zarządzania 17 szpitalami wojskowymi, współpracę z cywilnymi placówkami oraz reaktywację Wojskowej Akademii Medycznej.

- Oferta Wojsk Obrony Terytorialnej skierowana do personelu medycznego to autorski projekt Dowództwa WOT, którego celem jest zwiększenie ilości osób pracujących w charakterze pielęgniarek i pielęgniarzy oraz umożliwienie im rozwoju zawodowego. Służba pielęgniarek i pielęgniarzy w WOT jest dobrowolna i wiąże się z wieloma profitami, jak na przykład: dodatkowe, nieodpłatne możliwości podnoszenia kwalifikacji – korzystne dla nich samych ale też szpitali i wojska oraz dodatkowe uposażenie. Program WOT wzmacnia tę grupę zawodową, co więcej pozwala również rozwijać kompetencje przyszłych kadr poprzez ofertę dofinansowania studiów na kierunkach pielęgniarstwa dla tych, którzy dopiero myślą o wyborze tego zawodu. WOT inwestując w personel medyczny, inwestuje w cały sektor ochrony zdrowia w Polsce - wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zarobki pielęgniarek i lekarzy

Ile zarabiają lekarze, lekarze rezydenci i pielęgniarki? Pensje niektórych mogą zaskakiwać. Sprawdź zarobki tej grupy zawodowej w poniższej galerii.

Ile zarabiają lekarze, lekarze rezydenci i pielęgniarki? Pensje niektórych mogą zaskakiwać. Sprawdź zarobki tej grupy zawodowej w dalszej części naszego podsumowania listy płac.

Tyle zarabiają lekarze i pielęgniarki w 2019. Możesz być zaskoczony!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Polsce brakuje pielęgniarek. Ekspert twierdzi, że nowy pomysł pogłębi tylko braki kadrowe - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki