Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek wyniki konkursu NFZ. Na Pomorzu zniknie co druga poradnia specjalistyczna?

Jolanta Gromadzka
Poradnia Diabetologiczna przy PCT funkcjonowała dobrze 9 lat, teraz grozi jej zamknięcie
Poradnia Diabetologiczna przy PCT funkcjonowała dobrze 9 lat, teraz grozi jej zamknięcie Przemek Świderski/Archiwum
W piątek Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi listę tzw. AOS, czyli specjalistycznych poradni na 3 lata. Oddział Wojewódzki Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków alarmuje, że Poradnia Diabetologiczna przy Pomorskim Centrum Traumatologii może nie dostać kontraktu.

- Docierają do nas wieści, że Poradnia Diabetologiczna w Pomorskim Centrum Traumatologii funkcjonować będzie tylko do końca czerwca - ubolewa Krystyna Kiedrowicz z gdańskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - Potem czeka ją likwidacja, bo od 1 lipca nie otrzyma już kontraktu z pomorskiego NFZ.

Dr Barbarę Ostojską z poradni w PCT najbardziej martwi, co stanie się z pacjentami.
- Przyjeżdżali do nas nawet chorzy spod Gdańska: z Żukowa, Kartuz, Pruszcza Gd. Zgłaszalność była stuprocentowa, pacjenci bardzo pilnowali terminów. Widać było, że ta poradnia jest im bardzo potrzebna.

A Krystyna Kiedrowicz dodaje: - Doktor Ostojska nie tylko przyjmowała pacjentów w poradni, ale również konsultowała chorych na SOR, którzy trafiali tam np. z bardzo wysokim poziomem cukru. Na co dzień współpracowała z oddziałem położniczym, prowadziła w ciąży przyszłe mamy z cukrzycą.
- Od roku funkcjonował przy poradni dermatologiczny Gabinet Stopy Cukrzycowej, którym chwaliliśmy się na ogólnopolskich konferencjach - opowiada wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, prezes oddziału PSD, sama zmagająca się z cukrzycą. - To przewlekła i nieuleczalna choroba, pacjenci przywiązali się do swoich lekarzy, po co więc fundować im kolejny chaos?

Nie tylko ta decyzja pomorskiego NFZ wzbudziła ostatnio ogromne kontrowersje. Pozbawienie kontraktów na TK i rezonans dwóch strategicznych placówek - Szpitala Specjalistycznego na gdańskiej Zaspie oraz Wojewódzkiego Centrum Onkologii - oburzyło nie tylko zarząd województwa, ale również wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna.

Krytyczne opinie o pomorskim NFZ nadchodzą też z terenu. Protesty mieszkańców, starosty i burmistrza Pruszcza Gd. wzbudziło rozstrzygnięcie konkursu na świadczenie nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Konkurs NFZ wygrała firma Medical z Turza, która ma swoją placówkę w Pszczółkach. Mieszkańcy niemal 28-tysięcznego miasta nie chcieli dojeżdżać do miejscowości położonej na granicy powiatu. Trudno byłoby także dojechać do Pszczółek mieszkańcom gm. Cedry Wielkie i Suchy Dąb. Gdy odwołania oraz pisma samorządowców nie przyniosły efektu, starosta podpisał umowę z firmą Medical na wynajem pomieszczeń w Pruszczu Gd., w których mieściła się nocna opieka. W powiecie gdańskim takie usługi są więc świadczone w dwóch miejscach.

W związku z tym pojawiają się żądania odwołania szefowej pomorskiego NFZ. Kilka dni temu wnioskowali o to politycy PiS. Podobnego wniosku nie wyklucza również marszałek Mieczysław Struk.
- Do momentu ogłoszenia wyników na AOS niczego nie komentujemy - odpowiada Mariusz Szymański, rzecznik prasowy PO NFZ.

Rozmowę z Z Krzysztofem Łandą, założycielem Fundacji Watch Health Care, która m.in. monitoruje dostępność pacjentów do leczenia przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki