reklama

W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego była najniższa od 1991 roku

AIPRadosław SzafrańskiZaktualizowano 
Radosław Szafrański, Dyrektor w PageGroup
Radosław Szafrański, Dyrektor w PageGroup Mihael Page
Dane dotyczące PKB za III kwartał rozczarowały ekonomistów, za wcześnie jednak by wpłynęły na sytuację na rynku pracy, z którego od dłuższego czasu płyną głównie pozytywne informacje. W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego okazała się niższa niż we wrześniu i była najniższa od 1991 roku.

To sprawia, że z miesiąca na miesiąc coraz trudniej pozyskać dobrych pracowników. Wprawdzie to, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika, najłatwiej zaobserwować w branży IT oraz w przypadku inżynierów, ale trudno wskazać branżę, w której to pracodawca dyktuje warunki.

W zasadzie bez znaczenia jest stanowisko – rekrutacja stanowi dla firm coraz większe wyzwanie zarówno wtedy, gdy firma poszukuje osób na najniższe stanowiska, jak i wówczas, gdy potrzebuje doświadczonych menedżerów. Spada liczba dostępnych na rynku kandydatów, którzy odpowiadają potrzebom pracodawców. Nie widać wyraźnej zmiany w liczbie CV przychodzących w odpowiedzi na ogłoszenia rekrutacyjne, ale wśród osób aplikujących mniej jest takich, które mają wystarczające kwalifikacje do pracy na danym stanowisku.

Główne przyczyny takiej sytuacji to stabilna sytuacja zawodowa osób z poszukiwanymi kompetencjami i emigracja cenionych specjalistów, którą mogliśmy obserwować w minionych latach. Wielu inżynierów wyjechało do Austrii czy Szwajcarii, wśród informatyków popularny był kierunek skandynawski. Eksperci w obszarze górnictwa znajdowali zatrudnienie nawet w Australii. Wszystko to sprawia, że podaż dobrych kandydatów jest niewielka, a firmy coraz częściej poszukują profesjonalnego wsparcia w rekrutacji.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Materiał oryginalny: W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego była najniższa od 1991 roku - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie