Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W nocy Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł porozumienie z lekarzami rodzinnymi. W poniedziałek, 28.06.2021, mają być podpisane kontrakty

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Ponad 60 tysięcy pomorskich pacjentów nie będzie musiało od czwartku, 1 lipca szukać nowego lekarza POZ. Późnym wieczorem w niedzielę udało się podpisać porozumienie pomiędzy NFZ a Porozumieniem Zielonogórskim, pozwalające na podpisanie aneksów do umów z przychodniami. - Osiągnęliśmy kompromis, porozumienie z lekarzami rodzinnymi - twierdzi minister zdrowia Adam Niedzielski. - To porozumienie dotyczy przedłużenia umów na kolejne 18 miesięcy. Do tej pory były to okresy poniżej roku.

Ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia znikł w poniedziałek, 28.06.2021, komunikat, informujący, że nie zostaną przedłużone umowy z 70 poradniami POZ w kraju, w tym siedmioma na Pomorzu. Według wcześniejszych informacji Funduszu dwie przychodnie z Sopotu i po jednej z Gdyni, Redy, Słupska, Chojnic oraz Kobylnicy miały nadużywać teleporad, rzekomo stanowiących ponad 90 proc. wszystkich świadczeń. Według ukaranych przychodni była to nieprawda, wynikająca z problemów związanych z błędami sprawozdawczymi.

Pomorski oddział NFZ zaproponował 60 tysiącom pacjentów, którzy z dnia na dzień mieli stracić możliwość leczenia w swojej przychodni, by ci od czwartku, 1 lipca, szukali pomocy w najbliższych poradniach POZ w swoim miejscu zamieszkania, w sąsiedniej gminie lub w swoim powiecie. Podawano przy tym adresy innych placówek i telefon, pod który można dzwonić w razie problemów. Groziło to poważnym bałaganem, związanym z dodatkowym obciążeniem pozostałych przychodni.

Przeciwko decyzji NFZ zaprotestowała też Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku. Porozumienie Zielonogórskie ostrzegało przy tym, że warunki stawiane przez fundusz mogą doprowadzić do sytuacji, gdy aneksów do umów nie podpisze kolejnych 2 tys. poradni w kraju, mających pod opieką blisko 12 milionów Polaków.

- Na szczęście groźba zamknięcia kilkudziesięciu poradni POZ w kraju została zażegnana - mówi dr Andrzej Zapaśnik, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, prezes przychodni BaltiMed w Gdańsku. - Późnym wieczorem w niedzielę zakończyły się rozmowy pomiędzy p.o. prezesa NFZ Filipem Nowakiem, a prezesem Jackiem Krajewskim i wiceprezesem Tomaszem Zielińskim z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Ich efektem jest podpisane późnym wieczorem w niedzielę porozumienie w sprawie umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ, które traciły ważność 30 czerwca br. W jego efekcie pacjenci nie stracą dostępu do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Dotychczasowe umowy z poradniami POZ zostaną przedłużone na 18 miesięcy, a świadczeniodawcy podpiszą jeszcze dziś, 28 czerwca, do godziny 12, niezbędne aneksy.

W nadesłanym do redakcji komunikacie Porozumienia Zielonogórskiego czytamy, że obie strony oświadczyły w części wstępnej porozumienia, że ich zgodnym celem jest zapewnienie dostępności oraz ciągłości udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i dobra jakość tych świadczeń. Na mocy porozumienia szef NFZ wystąpi do ministra zdrowia z inicjatywą powołania zespołu, który będzie pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie mu przewodził konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, a przedstawiciele Federacji i NFZ zostaną jego wiceprzewodniczącymi.

Jednym z warunków stawianych przez Porozumienie Zielonogórskie było wycofanie się z zapowiedzianego przez ministra zdrowia karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy. W dokumencie kończącym negocjacje zapisano, że NFZ po weryfikacji sprawozdawczości przywróci tym podmiotom możliwość pracy w ramach umowy z funduszem. Ponadto NFZ wycofa się z planowanych od września br. nowych zasad finansowania POZ, w zależności od udzielonych teleporad.

Jeden z punktów porozumienia dotyczy walki z pandemią. Prezes NFZ zobowiązał się do wystąpienia do ministra zdrowia o wdrożenie systemu motywującego dla lekarzy POZ związanego z poprawą poziomu wyszczepialności przeciwko COVID-19.

Podczas konferencji zwołanej przez ministra Adama Niedzielskiego z udziałem po.prezesa NFZ, Filipa Nowaka, podano informację o powołania zespołu, który przygotuje fundamentalną reformę podstawowej opieki zdrowotnej.
- Będziemy mieli co najmniej trzy wytyczne dotyczące tej reformy - powiedział minister Niedzielski. -Pierwsza to zmiana systemu finansowania. Drugie założenie to zdecydowane zwiększenie możliwości prowadzenia badań na poziomie POZ.Trzecia wytyczna to wprowadzenie "quality payment", czyli wskaźników, po przekroczeniu których jednostki POZ będą dostawały premie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki