Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę 20.09.2020 mieszkańcy, turyści i nurkowie w Gdańsku Brzeźnie sprzątali plaże i wody Zatoki Gdańskiej

red.
Na gdańskiej plaży w niedzielę 20.09.2020 r. mieszkańcy, turyści i nurkowie sprzątali plaże i wody Zatoki Gdańskiej

- Spotkaliśmy się na plaży w Brzeźnie ze wzgledu na miedzynarodowe święto World Clean Up Day. Postanowiliśmy w ramach tego święta zorganizować sprzątanie Bałtyku i plaż - mówi Olga Sarna z Fundacji MARE.

W akcję włączyli się mieszkańcy i turyści, dorośli i dzieci, a przede wszystkim nurkowie.

Bałtyk tonie w smieciach
Do mórz i oceanów każdego roku trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku! Oznacza to, że do wód morskich co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Plastikowe odpady są znajdowane wszędzie, od Arktyki po Antarktydę, od powierzchni po samo dno
Na naszym własnym podwórku sprawa nie wygląda lepiej. Szacuje się, że ponad 60% odpadów morskich znajdujących się w Bałtyku i na jego plażach to różnego pochodzenia plastik. Co więcej, Polska należy do sześciu krajów UE o największym zapotrzebowaniu na jednorazowy plastik, a tym samym ma niewątpliwie ogromny wpływ na stopień zanieczyszczenia morza tym tworzywem.
Problem plastiku
Plastik nie ulega rozkładowi a jedynie rozdrobnieniu do coraz to mniejszych cząsteczek, tzw. mikroplastiku (cząstki poniżej 5 mm), które pozostają na zawsze w ekosystemie. Ze względu na swój niewielki rozmiar mikroplastik jest z łatwością spożywany przez organizmy żyjące i tak znajduje swoją drogą do łańcucha pokarmowego. W ostatnim czasie cząstki mikroplastiku zostały znalezione także w wodzie pitnej i produktach spożywczych takich jak sól lub miód. Ich wpływ na ludzkie zdrowie nie jest jeszcze znany.
Plaże toną w petach
Niedopałki papierosów to inny, jakże pospolity i wszechobecny rodzaj zanieczyszczenia. Niedopałki, potocznie nazywane petami, stanowią ponad 50% jednorazowych plastikowych śmieci znajdowanych na bałtyckich plażach. Palacze często nie zdają sobie sprawy, że filtry papierosów wykonane są z octanu celulozy, a więc z PLASTIKU, który może rozkładać się nawet 10 lat. Badania wykazały, że niedopałki papierosów zawierają wiele toksycznych substancji chemicznych, w tym arsen, nikotynę i różnego rodzaju metale ciężkie, które są uwalniane do środowiska z porzuconych petów. Filtry papierosów nie ulegają biodegradacji, a jedynie fotodegradacji, co oznacza, że w obecności promieniowania UV rozpadają się na małe kawałeczki. Kawałki te pozostają w środowisku gdzie zostają wchłaniane i zjadane przez organizmy żyjące.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki