Już nie tylko wilki, ale również szakal złocisty pojawił się na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn. Martwego przedstawiciela gatunku znaleziono niedawno na terenie leśnictwa Wilki, nieopodal wsi Węgry, w powiecie sztumskim.

Leśnicy z Kwidzyna informują, że pod koniec grudnia 2016 roku, otrzymali doniesienia o "dziwnych lisie".

- Na miejsce udał się pracownik Nadleśnictwa, który na pierwszy rzut oka stwierdził, że jest to szakal. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest zrośnięcie opuszków środkowych palców przednich łap. Nie miał jednak 100-procentowej pewności, ponieważ nigdy nie widział z bliska tego gatunku. Zwierzę było martwe i nosiło znaki walki z innymi drapieżnikami - relacjonuje Michał Wudarczyk z kwidzyńskiego Nadleśnictwa.

O zdarzeniu poinformowano właściwą Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz powiatowego lekarza weterynarii. Informacja trafiła również do Instytut Badania Ssaków Państwowej Akademii Nauk w Białowieży, bo jak przyznają leśnicy, to "swoista osobliwość przyrodnicza".

 

Czytaj też: Szakale w lasach powiatu kwidzyńskiego. Widzieli je leśnicy i myśliwi

 

- Pracownicy Instytutu na podstawie zdjęć stwierdzili, że jest to szakal złocisty, choć należy to jeszcze potwierdzić. Zwierzę wzbudziło duże zainteresowanie innych instytucji. W poniedziałek, kiedy informacja trafiła do IBS-u PAN z prośbą o próbki tkanki i sierści odezwały się także Uniwersytet Warszawski, Wydział Genetyki i Biotechnologii oraz Stowarzyszenie dla natury „Wilk" - informuje Wudarczyk.

Po szakala zjawił się pracownik Instytutu Badania Ssaków PAN z Białowieży. Badania przeprowadzone w instytucie potwierdziły, że na 100 procent jest to szakal złocisty.

 

Zobacz: Nocna zasadzka wilków na żubry [WIDEO]

Znalezione zwierzę okazało się być 3-4 letnim samcem, o wadze ok. 14 kg. Według oceny pracowników Instytutu było całe pogryzione, więc prawdopodobnie przed śmiercią stoczyło walkę z innym drapieżnikiem. Na terenie, gdzie został znaleziony szakal od pewnego czasu leśnicy obserwują obecność dwóch wilków, więc mogą być to domniemani sprawcy śmierci szakala złocistego.

Jak podaje IBS nie było możliwości preparacji zwierzęcia, ze względu na to, że leżało w lesie około 2 tygodni. Zachowany zostanie jednak szkielet znaleziska. Dalsze badania pozwolą także określić dietę drapieżnika i dostarczą o nim wielu ciekawych informacji, np. skąd przywędrował,

Informacje o szakalu złocistym w tej okolicy pojawiały się już na początku ubiegłego roku. Wtedy zwierzęta widziano w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice.

 

Arkadiusz Kosiński