Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W murach Akademii Marynarki Wojennej trwa I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Jak chronić dziedzictwo kultury w czasach zagrożenia?
Jak chronić dziedzictwo kultury w czasach zagrożenia? Łukasz Kamasz
W Gdyni trwa Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa, do Akademii Marynarki Wojennej zjechali krajowi i międzynarodowi specjaliści, aby wspólnie dyskutować nad tym, jak nowoczesne technologie mogą służyć ochronie dóbr kultury.

Jak chronić dziedzictwo kultury w czasach zagrożenia?

Podczas kongresu uczestnicy panelów dyskusyjnych nakreślą obraz teorii oraz praktycznych możliwości, które dają nam najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo obiektów materialnego dziedzictwa kultury.

- Mamy to szczęście, że zebraliśmy dzisiaj w Gdyni grono fantastycznych specjalistów, praktyków, łącznie z konserwatorami zabytków z Ukrainy, którzy podzielą się z nami najnowszą wiedzą na ten temat - podkreśla dr Katarzyna Góralczyk, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa. - Jak najlepiej chronić zabytki? Najlepiej skutecznie i wcześniej. Musimy się przygotować na to, jakie środki zostaną do tego wykorzystane, jacy specjaliści się tego podejmą. Cała ochrona musi być skrupulatnie zaplanowana. Po to dzisiejszy kongres. Obecnie jednostka posiadająca zabytki, ma obowiązek opracowania planu ochrony zabytku na wypadek konfliktu zbrojnego.

Jak chronić dziedzictwo kultury w czasach zagrożenia?
Jak chronić dziedzictwo kultury w czasach zagrożenia? Łukasz Kamasz

Kongres wpisuje się w cykl wydarzeń Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podczas których poruszane są zagadnienia związane z ochroną dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowych lub konfliktów zbrojnych. Należy do nich także wydanie w roku 2022 pięciotomowej publikacji pod wspólnym tytułem Ochrona dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych.

- Wydawać by się mogło dziwne, że wojsko zajmuje się ochroną dóbr kultury, ale to naprawdę bardzo istotny aspekt naszej działalności - mówi kadm. prof. Tomasz Szubrycht, rektor AMW. - Jednym z typowych elementów w wojsku jest targeting, czyli wskazywanie celu, innymi słowy trzeba wiedzieć, czego nie brać na cel w wyniku działań militarnych. Dzisiejszy kongres jest efektem dwuletniej współpracy z Instytutem Bezpieczeństwa Dziedzictwa. Wprowadzimy również nowe studia podyplomowe, które będą dedykowane dla przedstawicieli sił zbrojnych oraz świata kultury. Często wojsko zmaga się z takim dylematem, kiedy ważna infrastruktura wojskowa np. węzeł łączności znajduje się w zabytku. Jak ważne jest to przedsięwzięcie wiedzą Polacy, ile naszych dóbr kultury i zabytków zostało zniszczonych podczas II wojny światowej. Obecnie widzimy to na Ukrainie. Wydawać by się mogło, że w obecnym świecie ten element ochrony dóbr kultury wszyscy uznają. Jednak okazuje się, że nie wszyscy. Te studia mają być łącznikiem między światem kultury, a siłami zbrojnymi. Mówi się, że gdy płonie las to nie żal róż, ale właśnie przez takie działania chcemy zwiększać świadomość o naszych polskich różach.

W założeniu Organizatorów planowane wydarzenie ma zbliżyć środowiska, właścicieli i zarządców zabytków, służby oraz instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo dóbr kultury.

Wśród prezentowanych obszarów tematycznych przedstawianych na kongresie będą m.in.:

  • bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego w konfliktach zbrojnych i sytuacjach kryzysowych,
  • nowe technologie w bezpieczeństwie i ochronie dóbr kultury,
  • nowe technologie w konserwacji i opiece nad obiektami ruchomymi i nieruchomymi,
  • najnowsze systemy informatyczne wspierające ochronę dóbr kultury,
  • muzea, biblioteki i archiwa jako użytkownicy nowoczesnych narzędzi technologicznych,
  • nowe technologie w międzynarodowym i krajowym prawie ochrony dóbr kultury,
  • wyzwania dla nowych technologii w ochronie dóbr kultury,
  • wirtualne muzea, digitalizacja oraz inne formy wykorzystania nowych technologii w ochronie i upowszechnianiu dóbr kultury,
  • dobre praktyki wykorzystania najnowszych technologii w instytucjach kultury.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki