MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łęgowie złamano kod o. Iwo Rowedera

Marek Adamkowicz
M. Adamkowicz
Ksiądz Grzegorz Rafiński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Łęgowie, nie ustaje w odkrywaniu tajemnic miejscowego kościoła. Dzięki jego determinacji udało się niedawno rozwiązać zagadkę napisu znajdującego w ołtarzu głównym. Okazało się, że jest to chronostych, czyli tekst łaciński, w którym wybrane litery układają się w datę.

- W odcyfrowaniu napisu pomógł nam Tomasz Płóciennik z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego - opowiada ks. proboszcz. - Ustalił on, że w dwuwierszu został zaszyfrowany rok 1746.

Tego rodzaju łamigłówki były na przełomie XVII i XVIII w. niezwykle popularne. Dziś jednak równie interesujące jak rozwiązywanie rebusu jest poznanie treści wiersza. W przekładzie Tomasza Płócinnika wersy: + reX IntenDe bone hIC VerI pastorIs aMores / InVenIt Vt saLVet te VehIt InqVe poLos można przetłumaczyć dosłownie jako: "Królu dobry, skieruj tu uczucia prawdziwego pasterza. /Odnajduje, by zbawić, i prowadzi Cię do nieba". W innej wersji będzie to natomiast brzmiało: "Królu dobry, miłością nas obdarz jak pasterz prawdziwy. / Bóg odnajduje, by zbawić, i zaprowadza do nieba".

Ksiądz Rafiński jest przekonany, że autorem tekstu jest budowniczy kościoła św. Mikołaja, cysters o. Iwo Roweder.

- To był naprawdę wyjątkowy człowiek, a przy tym gruntownie wykształcony i wszechstronnie utalentowany - przekonuje kapłan. - W Bibliotece PAN w Gdańsku zachował się pokaźny zbiór jego wierszy, wiadomo też, że sporządzał rysunki i szkice, według których były wykonywane ozdoby i przedmioty kultu. Co więcej, zanim trafił do Łęgowa, zajmował się między innymi kształceniem braci Poniatowskich, w tym przyszłego króla Polski, Stanisława Augusta.

Od kilku lat ks. Rafiński podejmuje wysiłki na rzecz przypomnienia postaci wybitnego zakonnika. Służy temu chociażby obchodzony w parafii w rocznicę śmierci o. Rowedera (29 maja) Dzień Cysterski czy budowa Domu Pokoju i Przyjaźni, w którym znajdzie się miejsce na wyeksponowanie pamiątek po dawnym proboszczu z Łęgowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki