W Lęborku otwierają kino

  W Lęborku otwierają kino

  Piotr Furtak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Szóstego grudnia odbędzie się pierwszy seans w lęborskim kinie. Ostatni film na dużym ekranie w swoim mieście mieszkańcy miasta nad Łebą mogli oglądać w 2002 roku. Jak to możliwe, że w liczącym 35 tys. mieszkańców mieście powstaje kino, podczas gdy zlikwidowano je w 60-tysięcznym Tczewie?
  - Nie nastawiamy się na zarobek - przyznaje Paweł Piwka, dyrektor Lęborskiego Centrum Kultury Fregata. - Kino to zaledwie część centrum kultury. Być może z biletów uda się sfinansować koszty utrzymania budynku, ale chodzi nam przede wszystkim o zapewnienie lęborczanom atrakcji kulturalnych. Chcemy działać podobnie jak Bytowskie Centrum Kultury. W sali widowiskowej, gdzie będą wyświetlane filmy, planujemy organizować również koncerty, wystawy...


  Do najbliższego, poza Bytowem, kina lęborczanie mają 50 km (Słupsk). Najbliższy multipleks mieści się w Gdyni, oddalonej o 65 km. O tym że głód kina w Lęborku jest ogromny, świadczy chociażby to, że bilety na pierwsze seanse sprzedają się jak ciepłe bułki. W ciągu kilkunastu godzin od rozpoczęcia sprzedaży na seanse 6 grudnia sprzedano przeszło 400 biletów.

  Być może zachęcający jest tytuł filmu. Na dobry początek w Lęborku pokazane bowiem zostanie "Świadectwo" - film poświęcony życiu Jana Pawła II, oparty na wspomnieniach kardynała Stanisława Dziwisza. Zachętą może być również promocyjna cena biletów. Film będzie można obejrzeć już za 11 zł. Podczas pierwszego dnia zaplanowano sześć seansów. Kiedy będą kolejne projekcje, dokładnie jeszcze nie wiadomo. Oficjalnie kino zostanie bowiem uruchomione dopiero w lutym przyszłego roku.

  Czy kina w małych miasteczkach mają rację bytu i czy można na nich zarobić? - Różnie z tym jest - przyznaje Adam Bondarenko, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie, zarządzający miejscowym kinem. - Nasze kino prowadzi człowiek, który za nie odpowiada. My mu pomagamy, dofinansowując na przykład koszty ogrzewania. W kinie nie zysk jest najważniejszy. Zależy nam na dodatkowej atrakcji kulturalnej dla mieszkańców miasta. Dobrze byłoby, żeby mieli wybór. Lębork jest jednak miastem sporo większym od Człuchowa. Jeśli mieszkańcy włożą trochę wysiłku w to, żeby w ich kinie pojawiały się nowe tytuły, to na pewno nie stracą.

  W lęborskiej sali kinowej znajdzie się 156 miejsc. Będzie wygodnie. Fotele są nowe, podobne do tych na jakich można oglądać filmy w multipleksach. Istnieje możliwość dostawienia 80 miejsc na balkonie. Jak często dostawki będą konieczne? Okaże się to już w najbliższym czasie.

  Po co komu małe kina


  W Elblągu, oprócz multipleksu, funkcjonuje kino Światowid, działające w ramach Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid". Kino nastawione jest na repertuar bardziej ambitny.

  - Dysponujemy tylko dwiema salami kinowymi. Nie możemy więc stanowić konkurencji dla multipleksu - mówi Natalia Klonowska, z kina Światowid. - Nie otrzymujemy premier kinowych. Bazujemy więc na filmie ambitnym, europejskim. Pokazujemy filmy w ramach różnych przeglądów czy replik. Nie możemy mówić, że kino ma dużą frekwencję, jednak jesteśmy zadowoleni z młodych widzów, których mamy wielu, szczególnie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Kino działa od wtorku do niedzieli.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo