Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łebie powstaje Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa. Są już fundamenty [Zobacz wizualizacje]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa ma już wylane najniżej położone fundamenty. Dużą atrakcją muzeum będzie ponad 140 tonowy kuter rybacki który stanie wewnątrz budynku.

Budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa w Łebie weszła w kolejną fazę prac.

-Najgorsze mamy za sobą, bo już mamy wylane najniżej położone płyty fundamentowe. Teraz zostały nam ławy, ściany i stropy fundamentowe pod słupy

- informuje Ryszard Antkiewicz, prezes "Budomexu" realizującego budowę Muzeum Archeologii Morskiej i Rybołówstwa w Łebie.

Wykonano także część instalacji sanitarnej, ponieważ jest ona położona w płycie fundamentowej i nie dałoby się później zrealizować tych prac. Prezes "Budomexu" podkreśla, że to bardzo trudna budowa. - Miejscami schodzimy poniżej czterech metrów poniżej poziomu morza - wyjaśnia. - Cały czas pompujemy tę wodę, żeby obniżyć poziom wody na naszym terenie, ale jest to trudne, bo jesteśmy ok. 10 metrów od kanału portowego.

W Łebie powstaje Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa. Jak będzie wyglądało?

To pierwszy etap inwestycji, którą finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum w Łebie będzie filią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jego zakończenie planowane jest w czerwcu przyszłego roku. Jak podkreśla Ryszard Antkiewicz, później planowane są przetargi na kolejne etapy prac i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to możliwe jest zakończenie budowy w ciągu 2-3 lat. Całość ma kosztować ok. 60 mln zł. Na 3 tys. metrów kwadratowych powstanie nowoczesny budynek czterokondygnacyjny. W środku planowana jest duża, otwarta przestrzeń z ekspozycją statków, kutrów itp. Budowla będzie ze wszystkich stron oszklona, dojdą do tego lamele drewniane. Dużą atrakcją będzie kuter, umieszczony wewnątrz muzeum. - Oryginalny kuter będzie stał na parterze. Pracujemy nad technologią wstawienia go do wewnątrz, bo on musi być wstawiony przed zamknięciem budynku - mówi Ryszard Antkiewicz.

Kuter waży około 140 ton i obecnie stoi w Gdańsku.

- Przyprowadzenie go do Łeby i wstawienie go do wewnątrz nie jest takie proste

- mówi Ryszard Antkiewicz.

- Dźwig pływający nie ma takiego wysięgu, a z kolei dźwigi, które mogą tam wjechać, nie mają tyle miejsca i mamy kolizję ze słupami, które powinniśmy już wnosić i ze stropami.

Przypuszczalnie będziemy musieli wstrzymać część robót, żeby wstawić kuter i dopiero potem je kończyć. Trwają zaawansowane prace, żeby móc wstawić kuter. Będzie on prawdopodobnie wcześniej przecięty na dwie części.

Zapowiada się duża atrakcja w Łebie

Na sześciu tys. m.kw. powierzchni powstanie unikatowa ekspozycja. Trafią tam eksponaty archeologiczne zebrane podczas podwodnych badań prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz ekspozycje opowiadające o historii rybołówstwa bałtyckiego.
- Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych planowane są aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Resort podkreśla przy tym walor edukacyjny placówki skierowany do szerokiego grona zwiedzających, a szczególnie do najmłodszych odbiorców. - W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Dodatkowo tematy z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji, praw ruchu na drogach wodnych, walorów turystyki morskiej, rodzajów ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego podparte będą stanowiskami interaktywnymi, które naukę przeistoczą w niepowtarzalną przygodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki