Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kartuzach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Po mszy świętej w kościele św. Kazimierza w Kartuzach, uczestnicy przeszli pod obelisk Danuty Siedzikówny ps. Inka, gdzie odbyła się druga część uroczystości.
Po mszy świętej w kościele św. Kazimierza w Kartuzach, uczestnicy przeszli pod obelisk Danuty Siedzikówny ps. Inka, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Lucyna Puzdrowska
W czwartkowy wieczór, 2 marca mszą świętą w kościele św. Kazimierza oraz złożeniem zniczy i wiązanek kwiatów pod obeliskiem Danuty Siedzikówny ps. Inka, uczczono w Kartuzach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości zorganizowało Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuzy z Kazimierzem Socha-Borzestowskim na czele.

Dzień Pamięci Żołnierzy Narodowych w Kartuzach

W tegorocznej uroczystości udział wzięły władze samorządowe ze starostą Bogdanem Łapą i Andrzejem Dawidowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej w Kartuzach i Sylwią Leyk, radną Sejmiku Pomorskiego na czele oraz licznie przybyli radni. Nie zabrakło przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Kartuzy i powiatu.

Największą radość organizatorowi i uczestnikom sprawiła licznie przybyła młodzież

Pięknie prezentowali się harcerze z Kiełpina, Kartuz i Koloni. Ze sztandarami przyjechali między innymi uczniowie szkół w Podjazach, Bączu, Sierakowicach, Przodkowie i kartuskiej Dwójki z nauczycielami.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i przywitaniu gości, Kazimierz Socha-Borzestowski oznajmił, że po raz pierwszy w historii dwie szkoły z powiatu kartuskiego zostały w sposób wyjątkowy uhonorowane.

Sztandary szkół w Podjazach im. Danuty Siedzikówny ps. Inka oraz w Przodkowie im. Rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymały Odznaki Honorowe "Krzyż Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963" przyznane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Akt nadania podpisał Marek Franczak, syn ostatniego żołnierza wyklętego, który został zamordowany w 1963 roku.

To już 9 lat...

[cyt]- Spotykamy się tu po raz dziewiąty i jest mi naprawdę miło, że jest nas tak wiele - mówił Kazimierz Socha-Borzestowski. - Gdy organizowałem tę uroczystość po raz pierwszy, przyszło zaledwie kilka osób. Są rzeczy, których nie udało nam się w tych latach zrobić, ale są też takie, które zostały zrealizowane, jak chociażby piękne tablice przy szkołach w Bączu i Sierakowicach, upamiętniające pobyt w maju 1946 roku Zdzisława Badochy w powiecie kartuskim. Do tego dochodzi książka prof. Karola Polejowskiego, który opisuje tenże rajd. Ponadto w maju br. odbędzie się rajd motocyklowy imienia Zdzisława Badochy pseudonim Żelazny. Wubiegłym roku Tomasz Kocent po raz pierwszy zorganizował w mirachowskiej leśniczówce piknik patriotyczny, powiązany z biegiem Wilczym Tropem. Trochę tych inicjatyw naszych było, a więcej przed nami[/cyt].

Odznaczenia dla zasłużonych osób

Odznaczeniem Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuzy, które w tym roku obchodzi 100-lecie uhonorowano: Mariana Wentę, Małgorzatę Szadkowską, Adama Pawełczaka, Marka Madeja, Mirosława Formelę.

Na zakończenie, delegacje samorządu, organizacji i szkół złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem Danuty Siedzikówny ps. Inka.

Po mszy świętej w kościele św. Kazimierza w Kartuzach, uczestnicy przeszli pod obelisk Danuty Siedzikówny ps. Inka, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

W Kartuzach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki