Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jastrzębiej Górze i Karwi ścieki już nie leją się do morza

Krzysztof Miśdzioł
Nadbałtycka plaża w Karwi zawsze cieszy się powodzeniem, teraz nie grozi jej zamknięcie
Nadbałtycka plaża w Karwi zawsze cieszy się powodzeniem, teraz nie grozi jej zamknięcie Krzysztof Miśdzioł
Turyści nie będą się musieli już obawiać, że na atrakcyjnych plażach gminy Władysławowo zostaną zamknięte kąpieliska. A zagrożenie to było bardzo realne w tak popularnych miejscowościach turystycznych jak Jastrzębie Góra czy Karwia. Wszystko przez brak kanalizacji sanitarnej.

- Co roku się bałam, że wynajmujący u mnie pokoje wczasowicze nagle wrócą z plaży i zażądają zwrotu pieniędzy, bo okaże się, że nie można się u nas kąpać - przyznaje właścicielka pensjonatu w Karwi. - A jak wiadomość o zamkniętych kąpieliskach poszłaby w świat, byłby to koniec dla turystyki w regionie.

Tereny w zachodniej części Władysławowa są bardzo podmokłe. To dodatkowo pogarszało sprawę.
- Gdzie nie było kanalizacji, ludzie mieli szamba, prawdopodobnie nieszczelne - tłumaczy Jan Jeka, prezes Międzygminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji "EKOWIK" sp. z o.o. Władysławowo. - Nieczystości przedostawały się do wód gruntowych, trafiały do Czarnej Wdy i stamtąd prosto do Bałtyku. Zagrożenie zamknięcia plaż w szczycie sezonu, gdzie jest największa "produkcja" ścieków, było więc bardzo duże.

EKOWIK dostał pieniądze z Unii Europejskiej na projekt "Uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej strefy nadmorskiej w aglomeracji Władysławowo". Jego całkowity koszt to blisko 58 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 85 proc.

Właśnie zakończono kładzenie sieci kanalizacyjnej w Karwi, Tupadłach, części Jastrzębiej Góry i Rozewia. Rozbudowana została także oczyszczalnia w Jastrzębiej Górze.

- Nie ma już niebezpieczeństwa: oczyszczalnia nawet w szczycie sezonu przyjmie każdą ilość ścieków. Znikną też wozy asenizacyjne wywożące szambo, turyści przestaną więc też narzekać na nieprzyjemny zapach - zapewnia Jeka. I przypomina, że w ramach całego projektu kończy się także budowa nowoczesnej stacji uzdatniania wody w Jastrzębiej Górze. - Kiedy rury się oczyszczą, będziemy mieli latem w kranach wodę do bezpośredniego picia, bez żelaza, manganów itp. Będzie można przegonić szarlatanów oferujących podejrzane filtry. Teraz zapraszamy nad czyste i piękne morze!

Dla mieszkańców gminy Władysławowo turystyka to główne źródło utrzymania, w lipcu i sierpniu przyjeżdża tu grubo ponad pół miliona ludzi.
Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki