Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Helu stanęła imponująca rzeźba Neptuna. Pierwowzór tego posągu znajduje się w Bolonii [zdjęcia]

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Neptun z Bolonii w Helu
Neptun z Bolonii w Helu Materiały prasowe
W Helu stanęła rzeźba przedstawiająca Neptuna - pierwowzór tego posągu znajduje się w Bolonii. Od twórczego impulsu do dzieła "Neptun z Bolonii w Helu" - jest to pierwsza na świecie wersja wyrzeźbiona w kamieniu. Poznajmy szczegóły tego projektu.

- Neptun helski robi niesamowite wrażenie - mówi Żanna Sępińska z Urzedu Miasta Hel. - Choć dosłownie przed chwilą stanął na bulwarze, to wygląda tak, jakby stał tu zawsze.

Autorem projektu „Neptune of Bologna – The Centurion Project” jest Arkadiusz Żółtowski, herbu rodzinnego „Ogończyk”. Pierwowzór helskiego posągu znajduje się w Bolonii, gdzie stanął z inicjatywy kardynała Karola Boromeusza, który chciał w ten sposób uczcić początek rządów nowo wybranego papieża Piusa IV. Rzeźba została wykonana z brązu przez Jean’a de Boulogne di Douai z Flandrii w 1564 r.

Helską, granitową wersję postaci Neptuna z Bolonii - wysoką na 5,5 m (mierząc od podstawy cokołu do szczytu trójzębu), mającą 3,4 m wysokości od stóp do głowy, wyrzeźbiono z jednego bloku granitu Blanco Salinas importowanego z Portugalii.

- Posąg, który stanął w Helu, wykonany został na wzór i podobieństwo Neptuna z Bolonii i jest to pierwsza na świecie wersja wyrzeźbiona w kamieniu - informują w Urzędzie Miasta Hel. - Rzeźbiarz Tadeusz Biniewicz wykonywał nadane mu zlecenie przez dwa lata.

Neptun vel Posejdon, według mitologii Rzymian i Greków uosabiał sobą wartości siły i wigoru, które w rzeźbie przybrały kształty ciała młodego rzymianina o głowie greckiego mędrca. Trójząb Neptuna z Bolonii, jako symbol mocy i wigoru, stał się inspiracją dla logo samochodów marki Maserati.

- Kiedy w lipcu 2019 roku odwiedziłem Hel, poznałem historię miasta, jego obyczaje i kulturę, zobaczyłem Bulwar Nadmorski, wiedziałem już, że to będzie idealne miejsce, aby wyeksponować rzeźbę nawiązującą do morskich tradycji - powiedział Arkadiusz Żółtowski, autor helskiego Neptuna. - Rozmowa z burmistrzem Helu, Mirosławem Wądołowskim, w moich oczach człowiekiem wielkich pasji, wizjonerem, który bez wahania zaakceptował plan postawienia posągu Neptuna w Helu, utwierdziła mnie w tym przekonaniu.

Rzeźbiarz ma nadzieję, że ten projekt będzie wzbudzał siły ludzkiej wyobraźni i wyzwalał poczucie drzemiących w każdym człowieku mocy.

- Wspólnie z burmistrzem Helu zachęcamy do odwiedzenia Helu i do oglądania Neptuna - zaprasza wykonawca granitowej rzeźby. - Legenda głosi, że kto okrąży dwa razy posąg Neptuna w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara, tak jak zrobił to rzeźbiarz Jean de Boulogne, ten zapewni sobie powodzenie i sukces.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby zostało zaplanowane na 27 czerwca 2020 r. Tego dnia w Helu miał odbyć się Dzień Włoski, którego gościem specjalnym miał być ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati. W ramach włoskiego dnia zaplanowane były koncerty muzyki włoskiej, zlot włoskich samochodów, pokazy i degustacje włoskich potraw w helskich restauracjach.

Neptun z Bolonii w Helu

W Helu stanęła imponująca rzeźba Neptuna. Pierwowzór tego po...

- Ze względu jednak na stan epidemii koronawirusa, impreza ta została odwołana i przeniesiona na czas, w którym jej organizacja będzie możliwa - informuje Urząd Miasta Hel. - Pomimo tego rzeźba stanęła na bulwarze w Helu już 14 maja 2020.

Cała operacja wymagała dobrej organizacji logistycznej: trzeba było wykonać i przygotować fundament pod rzeźbę oraz instalacje elektryczne do jej iluminacji, a także instalację do jej zraszania.

- W Helu jest wiele atrakcji turystycznych, a Neptun właśnie dołączył do tego grona - mówi Żanna Sępińska. - Mamy nadzieję, że rzeźba Neptuna zostanie ciepło przyjęta zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych i stanie się magnesem przyciągającym turystów.

Kochacie wakacje i Półwysep Helski? Zobaczcie jak wygląda na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki