18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

W Gniewie ekolodzy oskarżają. Czy dojdzie do kompromisu z zakładem?

Przemysław Zieliński
P. Zieliński
Udostępnij:
Pod adresem zakładu produkującego keramzyt w Gniewie, ekolodzy kierują oskarżenia o spalanie w piecach do wypału gliny odpadów niebezpiecznych. Czy obecna technologia zakładu produkcji keramzytu Weber w Gniewie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców? - pytali na zorganizowanej przez siebie konferencji.

Od kilku lat mieszkańcy miasteczka skarżą się na uciążliwy zapach wydobywający się z komina fabryki. Potwierdzają to skargi spływające do urzędu miasta i na komisariat policji. Druga strona tłumaczy, że podczas wypalania gliny powstaje specyficzny, ale zawsze taki sam zapach, który czasami jest silniej odczuwalny ze względu na kierunek wiatru czy temperaturę.

W opinii grupy osób, protestującej przeciwko uciążliwej ich zdaniem działalności zakładu, sam fetor to nie wszystko. W czwartek zorganizowali konferencję pt. "Czy obecna technologia zakładu produkcji keramzytu Weber w Gniewie, z udziałem odpadów niebezpiecznych, zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców?".

- Weber spala odpady niebezpieczne, które zawierają groźne związki chemiczne, w tym czynniki rakotwórcze - twierdził Zbigniew Bąkowski ze Stowarzyszenia "Zrównoważony Rozwój" w Gdańsku. - Zakład ma zgodę na spalanie 200 tys. ton takich odpadów rocznie.

W Gniewie rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją do marszałka województwa, aby cofnął pozwolenie na spalanie odpadów niebezpiecznych.
- Nie robimy tego zamieszania dla własnych celów, chcemy tylko czystego powietrza - zaznaczył Grzegorz Wasielewski z Gniewskiej Grupy Obywatelskiej.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa oskarżenia ekologów uznali za demagogiczne. Wyjaśniali, że wspomniane "odpady niebezpieczne" to nic innego, jak zaolejone trociny i osady organiczne, które w sumie stanowią 6 proc. masy wypalanej gliny.

- Tym nie powinno się straszyć - mówił Marek Dziurdzia, dyrektor produkcji i logistyki. - Emisja dioksyn i furanów została pomniejszona, a nie zwiększona, jak twierdzą ekolodzy, tysiąckrotnie. Na inwestycje proekologiczne wydaliśmy już 27 mln złotych, a w ciągu ostatnich ośmiu lat byliśmy kontrolowani przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i sanepid aż 23 razy.

A co o sprawie mówią urzędnicy odpowiedzialni za kontrole?
- Przedsiębiorstwo jest kontrolowane regularnie - poinformowała Barbara Gdaniec-Rhode z WIOŚ. - Incydentalnie zdarzały się przekroczenia emisji, ale ostatnie pomiary z czerwca ich nie wykazały.

Mimo to WIOŚ wystąpił do marszałka województwa o rozważenie cofnięcia lub ograniczenia decyzji o pozwoleniu zintegrowanym na eksploatację instalacji do produkcji keramzytu ważnym do 2015 r.

Na czwartkowym spotkaniu emocji nie brakowało. Wśród przysłuchujących się debacie mieszkańców dominowali pracownicy Webera. Ekologów oskarżyli o szkalowanie przedsiębiorstwa.
- Gdzie dowody, że zakład truje? My też tu mieszkamy i nie narzekamy - mówili. - Zdajemy sobie sprawę, że czasami zapach jest uciążliwy, ale nie można mówić o zagrożeniu zdrowia.

Burmistrz Gniewu, Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, zaproponowała upublicznianie na stronie internetowej gminy sprawozdań z działalności zakładu oraz spotkanie stron sporu w mniejszym gronie celem wypracowania kompromisu.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie