W Gdyni trwają Kolosy! Co się dzieje w sobotę?

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
W Gdyni trwa drugi dzień Kolosów.
W Gdyni trwa drugi dzień Kolosów. Łukasz Kamasz
W Gdyni trwa drugi dzień Kolosów. To jubileuszowe, 25. spotkanie. Polsat Plus Arena zamieniła się w prawdziwą stolicę polskich podróżników. Na korytarzach czuć chęć przygody, a wszystko to dopełniają ciekawe prelekcje z każdego zakątka globu! Co się dzieje w sobotę? Przekonajcie się sami.

25. edycja Kolosów w Gdyni! Co się dzieje w sobotę?

Tegoroczne Kolosy rozpoczęły się w piątek, 24 marca, w Polsat Plus Arenie w Gdyni. Miasto po raz kolejny zamieniło się w stolicę polskich podróżników. Jakie ciekawe spotkania czekają na nas w piątek na dużej sali?

12:55–13:25

Magdalena Main-Knorn

Szlak jedwabiu i kadzidła. Rodzinna podróż… wozem strażackim

Polsko-niemiecka rodzina z wioski Mönchwinkel w Brandenburgii przygotowywała się do tej podróży dwa lata. Kolejne dwa Magdalena i Jan, para geografów, oraz Leo i Antonia, ich dzieci, spędzili już w drodze. Ich domem na kółkach stał się… stary wóz strażacki zamieniony w kampera. Przemierzyli nim 50 tysięcy kilometrów po drogach i bezdrożach dawnego Jedwabnego Szlaku.
13:45–14:15
Jerzy Leo

Z oceanu nad morze przez góry i burze. Pireneje szlakiem HRP
Ta podróż rozpoczęła się od kąpieli w Oceanie Atlantyckim. Potem rzeczy działy się już nad poziomem morza: 52 dni, łącznie 44 kilometry przewyższeń i 800 kilometrów marszu przez Francję, Hiszpanię i Andorę szlakiem Haute Randonnée Pyrénéenne. Jerzy Leo w drodze przez Pireneje mierzył się z falami upałów i dziesiątkami burz.

14:20–14:50
Piotr Biankowski

Wpław wokół Manhattanu i przez Loch Ness
Ekstremalne wyzwanie, szczytny cel i wyjątkowy śmiałek. Piotr Biankowski należy do światowej czołówki pływaków długodystansowych. W 2021 roku przepłynął wpław kanał La Manche, bierze udział w licznych zawodach, a szczególne upodobanie znajduje w pływaniu w niskich temperaturach.

14:55–15:25
Łukasz Supergan

Soliści w duecie. Trawers Grenlandii
Ta wyprawa właściwie nie miała prawa się udać. Dwóch zadeklarowanych indywidualistów przez ponad miesiąc było skazanych (dobrowolnie) wyłącznie na swoje towarzystwo. I to w warunkach daleko odbiegających od komfortowych: wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h, temperatura poniżej -30°C, labirynt lodowych bloków i szczelin, opady śniegu, zmęczenie, biała pustka skrajnie utrudniająca orientację w terenie.

15:30–16:00
Jan Skulicz
Rowerem po najwyższych drogach świata: Andy i Himalaje
Z upalnej Florydy wprost w peruwiańską zimę – tak Jan Skulicz rozpoczął swój spontaniczny „wypad w góry”, zrealizowany „w zastępstwie” rowerowej wyprawy dookoła świata, której skrzętne plany pokrzyżowała mu pandemia. Nie ma tego złego… Cuzco, Tęczowe Góry, Vinicunca – niektórym za przygodę wystarczyłyby już same nazwy, tymczasem podróżnik z Krakowa docierał tam rowerem, pokonując wielokilometrowe przewyższenia.

16:05–16:35
Szymon Makuch
KarakoRun
Wybiegać sporo pięknych kilometrów – to był pomysł Szymona Makucha na tę wyprawę. Lepszej scenerii, by go zrealizować, wybrać nie mógł. W północnym Pakistanie na przestrzeni kilkuset kilometrów wznoszą się ponad chmury szczyty trzech najwyższych pasm górskich świata – Himalajów, Karakorum i Hindukuszu.

16:35–17:00 PRZERWA

17:00–17:50
FINAŁ (I): Ceremonia wręczenia NAGRODY IM. ANDRZEJA ZAWADY, NAGRODY WIECZNIE MŁODZI IM. ALEKSANDRA DOBY, KOLOSA w kategorii ŻEGLARSTWO, NAGRÓD SPECJALNYCH KOLOSÓW oraz SUPER KOLOSA

17:50–18:05
Eugeniusz Moczydłowski

Pięćdziesięciolatek
Filmowa opowieść o niezwykłym rejsie Pierwszej Studenckiej Wyprawy Dookoła Ameryki Południowej z lat 1972-1973. Młoda (najstarszy uczestnik miał 36 lat) załoga jachtu Konstanty Maciejewicz, którym dowodził kpt. Tomasz Zydler, spędziła w podroży dwanaście miesięcy i m.in. opłynęła Horn trasą pod wiatr i pod prąd ze wschodu na zachód. Autorem zdjęć i scenariusza do Pięćdziesięciolatka jest weteran tamtej historycznej wyprawy Eugeniusz Moczydłowski.

18:05–18.20 PRZERWA

18:20–21:10 | BLOK VII | NOMINACJE: WYCZYN

18:20–18:50
Paweł Kalinowski

Osiemdziesiąt szczytów hulajnogą dla lawendowej dziewczynki
Paweł Kalinowski, nauczyciel WF z Białegostoku, nie przepada za rowerem. Znany jest za to jako Pan Hulajnoga. Na tym mniej popularnym – zwłaszcza wśród podróżników – jednośladzie przemieszcza się od dawna, na coraz dłuższych dystansach, a także z pasją i dumą. Przejechał w ten sposób choćby 1400 kilometrów w wyścigu Wschód 2021, a w ubiegłym roku skompletował Diadem oraz Koronę Gór Polskich – wszystkie szczyty zdobył poruszając się na hulajnodze.

18:55–19:25
Mateusz Waligóra

Biedronki na biegunach. Nim zapałka spłonie
Dla Mateusza Waligóry rok 2022 był intensywny. Wiosną wspólnie z Łukaszem Superganem przemierzył Grenlandię, potem cały lipiec spędził w polskich Tatrach, gdzie przeszedł dokładnie każdy kilometr znakowanych szlaków turystycznych, wreszcie w listopadzie… I pomyśleć, że jako dziecko nie robił żadnych wyjątkowych rzeczy. Ale zawsze o takich marzył i nigdy nie przestał. W przeszłości bywał Indianinem, pielęgniarką, a nawet biedronką, jednak od pierwszej klasy liceum ciągnęło go głównie tam, gdzie zimno. W końcu po wielu latach starań pod koniec ubiegłego roku postawił narty na Antarktydzie.

19:30–20:00
Anna Liszewska, Matúš Lašan

6330 kilometrów pieszo przez góry Europy
W drogę ruszyli wczesną wiosną, by zdążyć przed pierwszym śniegiem. Przesadna zapobiegliwość? Niekoniecznie, jeśli do przejścia ma się ponad 6000 kilometrów przez pasma górskie centralnej Europy, a suma przewyższeń na trasie może się niebezpiecznie zbliżyć do 300 kilometrów! W trakcie 222 dni marszu Anna i Matúš przeszli Europę w poprzek, wędrując przez Starą Płaninę, Alpy Dynarskie, Alpy, Masyw Centralny, Pireneje i Góry Kantabryjskie.

20:05–20:35
Agnieszka Dziadek

Norge på langs – 3000 kilometrów pieszo przez Norwegię
Ani rekordowa pokrywa śnieżna, ani najbardziej deszczowe lato od wieku nie przeszkodziły Agnieszce Dziadek w realizacji kolejnego długodystansowego projektu. W 104 dni (całe lato z okładem) laureatka Kolosa 2019 w kategorii Wyczyn roku przeszła wzdłuż Norwegię, najdłuższy kraj Europy, szlakiem Norge på langs. W porównaniu do innych jest on wyjątkowy, bo nie ma standardowego przebiegu i każdy, kto chce go przejść, marszrutę musi zaplanować samodzielnie.

20:40–21:10
Marcin Kutkowski, Michał Kutkowski

W dziewięćdziesiąt dni dookoła USA na rowerach
Marcin i Michał, bliźniacy, którzy lubią się zmęczyć, mieli już na koncie kilka interesujących rowerowych wypraw, ale żadna nie była tak szalona, jak ta z lata 2022. Jej plan zakładał, że w 90 dni pokonają na jednośladach dystans 14 000 kilometrów, w dodatku bez pomocy z zewnątrz, wszystko co potrzebne do życia (czytaj: jazdy, jedzenia i spania) wioząc w sakwach.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie