W Gdyni spalarni się nie boją

  W Gdyni spalarni się nie boją

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni zasiadło więcej urzędników niż mieszkańców, a atmosfera spotkania przypominała raczej wykład uniwersytecki niż gorącą debatę publiczną.
  Tak wyglądała gdyńska odsłona konsultacji społecznych na temat lokalizacji w Trójmieście spalarni odpadów. Konsultacje zorganizowano o godz. 13 w dzień roboczy, gdy mieszkańcy są zazwyczaj w pracy lub szkole.

  Nawet jednak ci, którzy mogli przyjść, uznali prawdopodobnie, że i tak szkoda tracić czas, bo spalarni w Gdyni niemal na pewno nie będzie. Z sześciu wskazanych przez ekspertów, potencjalnych lokalizacji, jedna co prawda znajduje się w tym mieście, przy Elektrociepłowni nr 3 na ulicy Puckiej, druga z kolei w bezpośrednim sąsiedztwie gdyńskich dzielnic mieszkaniowych, na terenie Eko-Doliny w Łężycach. Już teraz wiadomo jednak, że dużo wyżej oceniono projekty budowy spalarni przy oczyszczalni ścieków "Wschód" w Gdańsku oraz Zakładzie Utylizacji Odpadów w Gdańsku Szadółkach.

  - Trudno się spodziewać, aby w tak ważnej dla województwa sprawie głosy ekspertów zostały zlekceważone - zapewnia tymczasem Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni, reprezentująca miasto podczas konsultacji.

  W trakcie spotkania z mieszkańcami w PPNT kilka razy dobitnie podkreślano, że projekt budowy spalarni pilotuje gmina Gdańsk i Zakład Utylizacji Odpadów w Szadółkach.

  - Przedstawiono nawet prezentację, dotyczącą planów rozbudowy tego wysypiska, co dla nas, gdynian, było niezmiernie ciekawe - ironizuje Adam Chofiński, jeden z mieszkańców.

  Spalarnia w woj. pomorskim kosztować ma przynajmniej 250 mln zł. Jej budowa jest konieczna, bo po 2013 r., w związku z dyrektywami unijnymi, nie będzie można składować w Polsce niektórych rodzajów odpadów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo