W Gdyni dyskutowano o naturalnym karmieniu piesią. Za nami V Konferencja Laktacyjna

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W Gdyni już po raz kolejny spotkali się entuzjaści, a przede wszystkim entuzjastki, karmienia piersią. To już piąta, jubileuszowa edycja konferencji, która gromadzi zarówno ekspertów, jak i rodziców.

W sobotę, 18 maja w przestrzeniach gdyńskiego Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego odbyła się Konferencja Laktacyjna, która od pięciu lat skupia się wokół zagadnień związanych z naturalnym karmieniem.

- Zgromadziliśmy dla państwa wybitnych promotorów laktacji i ekspertów w tej dziedzinie. Jesteśmy przekonani, że znajdziecie tutaj odpowiedzi na nurtujące was pytania. Jest to najnowsza wiedza poparta dowodami naukowymi

- podkreśliła Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Tematyka konferencji była niezwykle szeroka. Prelegenci opowiadali między innymi o aspektach psychologicznych karmienia, wskazaniach i zaleceniach, o zdrowiu noworodka i matki, w tym o pielęgnacji i diagnostyce piersi.

Obecnie zarówno w szpitalnych oddziałach położniczych, jak i podczas zajęć w ramach szkół rodzenia bardzo duży nacisk kładzie się na naturalne karmienie piersią. Proces ten z jednej strony rodzi niepowtarzalną więź między matką a dzieckiem, a z drugiej wspomaga odporność noworodka. Kwestie związane z karmieniem należą jednak do delikatnych tematów, bowiem niekiedy pojawiają się trudności i bariery psychiczne. Dlatego tak ważne jest kompleksowe poznanie tego zagadnienia.

Jeden z paneli konferencji był poświęcony Bankowi Mleka. Warto podkreślić, że gdyński bank funkcjonuje od czerwca ubiegłego roku. Każda kobieta może oddać swoje mleko, aby wesprzeć matki niemogące karmić piersią, a przede wszystkim ich maluchy. Koordynatorem tego projektu, realizowanego w Szpitalach Pomorskich, jest Ewa Borowska, która została wyróżniona medalem prezydenta za swoją działalność.

-Dzisiaj możemy dzielić się mlekiem z innymi szpitalami. Dzięki matkom, które odczuwają taką potrzebę i nas wspierają, mamy tego mleka na prawdę dużo.Wszyscy wiemy, że okres laktacji jest krótkim okresem i tylko w tym momencie możemy się zrealizować, dlatego gorącą zachęcam do współpracy - podkreśliła Ewa Borowska.

Prawdziwą gratką był również panel dla mężczyzn, który został poświęcony roli ojców we wsparciu procesu karmienia.

Do dyspozycji przyszłych i obecnych mam były również stoiska targowe. Uczestniczki konferencji mogły zapoznać się z ofertą kremów, maści, laktatorów czy chust i ubranek.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

w Gdyni dyskutowano o wartościach dla dziecka karmieniem piersią W Francji nie mal moja corka ktora tam mieszka prawie miała zabrane dzieci z powodu karmienia piersią

Dodaj ogłoszenie