W Gdyni bez żalu będą żegnać się z ropą

  W Gdyni bez żalu będą żegnać się z ropą

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  "Pożegnanie ropy" - pod takim hasłem zacznie się dzisiaj dwudniowy I Ogólnopolski Zlot Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych w Gdyni i konferencja naukowa w gdyńskiej Akademii Morskiej. Pomiędzy Akwarium Gdyńskim MIR a nabrzeżem, przy którym cumuje żaglowiec "Dar Młodzieży", będzie można oglądać pojazdy z napędem elektrycznym i hybrydowym, czyli spalinowo-elektrycznym.
  Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany zostanie także japoński samochód nissan denki cube, napędzany wyłącznie energią elektryczną. Wykonano go przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Zamiast tankowania na stacji benzynowej, auto podłącza się do źródła energii elektrycznej, co umożliwia naładowanie jego akumulatorów. Natomiast naukowcy i studenci AM w Gdyni pokażą forda escorta, który w 2005 roku wyposażyli w napęd elektryczny. Swoje samochody elektryczne zaprezentuje też wielu innych konstruktorów.

  Podczas imprezy propagującej ekologiczne, elektryczne napędy różnych pojazdów dużą atrakcją będą pokazy małego, elektrycznego samolotu zwiadowczego Wojska Polskiego, elektromotolotni i dwóch elektrycznych pojazdów wodnych, wykorzystujących energię uzyskiwaną z ogniw słonecznych. Pokazy pojazdów wodnych przygotowali ich projektanci i konstruktorzy, którymi są młodzi pracownicy naukowi i studenci Politechniki Gdańskiej. Odbędą się one na terenie gdyńskiej mariny.

  Prezentacja pojazdów elektrycznych zacznie się w sobotę o godzinie 9, a zakończy - o godzinie 13 ich przejazdem - paradą na ulicach Gdyni. O godzinie 15 wręczone zostaną dyplomy za najlepsze rozwiązania techniczne, za pojazdy w klasach: electric car now, elektryczny seryjny, hybrydowy i motocykl.

  W trakcie konferencji naukowej "Pożegnanie ropy", która odbędzie się w auli budynku Wydziału Nawigacyjnego AM w Gdyni, omówione zostaną problemy związane z niezależnością energetyczną i z wpływem rozwoju pojazdów elektrycznych na produkcję oraz dystrybucję energii elektrycznej w Polsce.

  Innymi tematami będą m.in. rola samochodów elektrycznych w walce z ociepleniem klimatu i wpływ rynku samochodów elektrycznych na ceny ropy naftowej i życie w miastach.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo