Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdyni będą walczyć o dodatkowe ulgi w komunikacji miejskiej. Jak jest w innych miastach?

Szymon Szadurski
Tomasz Bołt
W Gdyni pojawiła się grupa, która chce zawalczyć o dodatkowe ulgi dla dzieci i osób powyżej 65 roku życia na przejazdy komunikacją miejską. Jakie taryfy obowiązują w innych pomorskich miastach?

- Kończymy zbieranie podpisów pod dokumentem - informuje Krzysztof Chachulski, członek grupy inicjatywnej. - Chcemy, aby komunikacją miejską w Gdyni bezpłatnie podróżowały wszystkie dzieci nie objęte obowiązkiem nauki szkolnej. Postulujemy też, aby osoby powyżej 65 roku życia, emeryci i renciści, miały możliwość wykupienia rocznego biletu za 50 zł. Byłyby to rozwiązania sprawiedliwe społecznie.

Innego zdania jest Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. Szanse na wprowadzenie dodatkowych ulg są więc nikłe.

- Dopłacamy do funkcjonowania komunikacji miejskiej blisko 70 mln zł rocznie, pieniądze te pochodzą m.in. z podatków lokalnych - zauważa Stępa. - Jeśli przyznamy kolejne ulgi, do przejazdów jeszcze więcej dokładać będą osoby nie jeżdżące autobusami i trolejbusami.

Sytuację utrudnia dodatkowo fakt, iż gdyńscy samorządowcy umówili się z kolegami m.in. z Gdańska, Sopotu, Wejherowa i innymi członkami Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, iż będą prowadzić spójną politykę cenową za przejazdy w ramach całego MZKZG. Na zmiany, które postuluje grupa inicjatywna, wyrazić zgodę musiałyby więc inne gminy z Trójmiasta i okolic.

Ulgi przysługujące w miastach Pomorza

Gdynia
Już dziś bezpłatnymi przejazdami komunikacją miejską objęte zostały osoby powyżej 70 roku życia oraz dzieci do lat pięciu.
Z kolei emeryci i renciści kasują w autobusach i trolejbusach bilety ulgowe. Zdaniem władz Gdyni są to wystarczająco preferencyjne rozwiązania. Takie same obowiązują w Gdańsku, Sopocie, Wejherowie, Rumi, Redzie.

Tczew
Uprawnione do bezpłatnego przejazdu autobusami komunikacji miejskiej są dzieci do lat 4 oraz osoby powyżej 70 roku życia, ponadto m. in. członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, honorowi obywatele miasta oraz krwiodawcy, którzy oddali powyżej 18 litrów krwi. W lutym wprowadzono nowe ulgi. Przyznano 50 proc. zniżkę na przejazd dla doktorantów oraz zlikwidowano opłaty za bagaż.

Starogard Gd.
W autobusach miejskich z bezpłatnych przejazdów korzystają m.in. radni Młodzieżowej Rady Miasta, osoby powyżej 70 lat, kombatanci, inwalidzi o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz towarzyszący im przewodnicy, dzieci w wieku do lat 4, uczniowie szkół specjalnych, dzieci oraz młodzież w wieku do lat 18, nie objęte obowiązkiem szkolnym wskutek choroby lub niepełnosprawności oraz towarzyszący im opiekunowie.

Cały artykuł publikujemy w środowym (16 kwietnia) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego". Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki