Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku uczcili pamięć Kacpra. "Nie godzimy się na homofobię w szkole" [zdjęcia, wideo]

Ewa Andruszkiewicz
Znicze dla Kacpra zapłonęły w Gdańsku przed Kuratorium Oświaty
Znicze dla Kacpra zapłonęły w Gdańsku przed Kuratorium Oświaty Karolina Misztal
O godz. 20, w niedzielę 24 września 2017 r., przy Kuratorium Oświaty w Gdańsku zapłonęły znicze ku pamięci 14-letniego Kacpra z Gorczyna w woj. łódzkim, który trzy dni po rozpoczęciu roku szkolnego odebrał sobie życie. Nastolatek miał być prześladowany przez rówieśników za swoją orientację seksualną. Organizacje LGBT alarmują, że to nie pierwszy przypadek samobójstwa wśród młodzieży z powodu homofobii.

- Nie zgadzamy się na to, co dzieje się w szkołach. Nie zgadzamy się na bierność nauczycieli, dyrekcji oraz rodziców. Nie zgadzamy się na sianie homofobii – mówi Marta Magott z Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado. - Chcę podkreślić, że wszystko jest z nami ok. Jesteśmy tacy sami, jak inni. To ludzie mają problem z nami, a nie my ze sobą.

- Poważnym problemem młodych LGBT jest poczucie osamotnienia. Z badań wynika, że aż 63 proc. młodzieży LGBT poniżej 18 roku życia czuje się samotna. Poczucie osamotnienia w większym stopniu dotyczy osób z mniejszych miejscowości. Dodatkowo 1/4 14-17 latków LGBT ocenia swoje życie jako okropne, nieszczęśliwe, niezbyt udane – mówi Anna Strzałkowska z Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania. - Z poczuciem osamotnienia mocno wiążą się myśli o samobójstwie. Z badań wynika, że w grupie do 18 roku życia (dokładnie w przedziale od 14-17 roku życia) o samobójstwie myślało 68 proc. młodzieży nieheteroseksualnej - dodaje.

Z poczuciem osamotnienia mocno wiążą się myśli o samobójstwie. Z badań wynika, że w grupie do 18 roku życia (dokładnie w przedziale od 14-17 roku życia) o samobójstwie myślało 68 proc. młodzieży nieheteroseksualnej.

Jak informuje dalej Strzałkowska, Gdańsk przygotowuje się do przyjęcia polityki przeciwdziałania przemocy motywowanej nienawiścią, także wobec LGBT, m.in. poprzez projekt „Szkoła dla wszystkich”.

- Homofobia w Polsce powoduje nie tylko przemoc i wykluczenie, ale również osamotnienie młodych, które skutkuje negatywną oceną życia i próbami samobójczymi. Należy podjąć natychmiastowe działania antydyskryminacyjne w szkołach oraz wśród rodziców – podsumowuje Strzałkowska.

Czytaj też: Krystyna Pawłowicz skomentowała sprawę samobójstwa 14-letniego Kacpra. W sieci zawrzało

Jesteś młodą osobą LGBT i potrzebujesz pomocy?

  • Wsparcie psychologiczne Tolerado na terenie Trójmiasta i okolic, mail: psycholog@tolerado. org
  • Telefon zaufania Lambdy Warszawa (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–21:00) tel. 22 628 52 22
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatna i anonimowa pomoc (codziennie w godzinach 12.00-22.00) tel. 116 111
  • Telefon zaufania "Niebieska Linia" dla osób doświadczających przemocy (darmowy i całodobowy) tel. 800 12 00 02
  • Pomoc psychologiczna i prawna Kampanii Przeciw Homofobii, mail: [email protected]


Zobacz również: III Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku. Zdjęcia, wideo

Zobacz też: Dlaczego młodzi ludzie bywają okrutni? O przemocy w polskich szkołach opowiedziała Justyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

[Dzień Dobry TVN]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki