Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku ruszają debaty i konsultacje dotyczące utworzenia Parku Kulturowego w Śródmieściu

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Karolina Misztal
13 października o godzinie 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej rozpoczną się konsultacje dotyczące utworzenia Parku Kulturowego, które potrwają do końca listopada 2021 roku. Celem konsultacji, jak podkreśla Joanna Bieganowska z Urzędu Miasta w Gdańsku, jest chęć włączenia jak największej liczby interesariuszy - w tym mieszkańców i przedsiębiorców z terenu, który w przyszłości ma zostać objęty Parkiem Kulturowym.

- Impulsem do cyklu debat dotyczących utworzenia Parku Kulturowego w gdańskim Śródmieściu jest chęć włączenia jak największej liczby interesariuszy, w tym mieszkańców, przedsiębiorców z tego terenu, urbanistów, konserwatorów, historyków, artystów czy instytucje kultury - mówi Joanna Bieganowska. - Wypracowane rozwiązania mają odpowiadać w jak najszerszym zakresie potrzebom różnych grup, których interesy spotykają się na terenie Śródmieścia.

W trakcie konsultacji, Miasto Gdańsk planuje przeprowadzić trzy debaty poświęcone wizerunkowi, kulturze, planom inwestycyjnym, ochronie, odbudowie czy też zastanowić się - czy Gdańsk jest miastem mieszkańców czy / i turystów.

Harmonogram debat:

  • I debata - 13.10.2021 r., 18:00 - wizerunek, kultura, do(wolność)
  • II debata - 27.10.2021 r., 18:00 - miasto mieszkańców i / czy turystów
  • III debata - 10.11.2021 r., 18:00 - plany, odbudowa, ochrona

Wszystkie debaty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej. Z uwagi na bezpieczeństwo, limit osób obecnych na sali wynosi 60 osób. Aby wziąć udział w debacie i porozmawiać nt. Parku Kulturowego należy uprzednio zarejestrować się w wydarzeniu klikając tutaj.

Jak informuje Joanna Bieganowska, wszyscy zainteresowani, którzy nie będą mogli fizycznie wziąć udziału w debacie będą mogli śledzić jej relację na żywo na oficjalnych kanałach komunikacyjnych miasta.

- Park kulturowy, który ma powstać za kilka lat jest tylko jednym z elementów porządkowania estetyki i funkcjonowania Śródmieścia - mówi radny Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Majewski. - Miasto już dziś ma narzędzia do tego, aby w historycznym centrum zadbać o to by mieszkańcom żyło się lepiej, niestety z nich nie korzysta. Miasto traktuje turystykę priorytetowo, przymyka się oko na głośne imprezy, występy uliczne czy pijackie wybryki. To niestety wpływa negatywnie na codzienne życie gdańszczan zamieszkujących uliczki Starego i Głównego miasta. Czy park kulturowy rozwiąże problem? Jak mówię, jest to tylko jeden z elementów porządkowania i lepszego funkcjonowania Śródmieścia.

Równolegle do debat odbędą się 3 spotkania branżowe oraz cykl 8 warsztatów tematycznych.

Spotkania branżowe:

  • 13 października - spotkanie branży hotelarskiej
  • 21 października - spotkanie branżowe instytucji kultury w Śródmieściu
  • 4 listopada - spotkanie branży gastronomicznej

Warsztaty:

  • 28 października - warsztaty - handel i usługi w przestrzeni otwartej
  • 29 października - warsztaty - ochrona zabytków - remonty i renowacje
  • 3 listopada - warsztaty - najem krótkoterminowy - jakie nowe standardy są potrzebne
  • 8 listopada - warsztaty z aranżacji witryn
  • 9 listopada - warsztaty - pojazdy wolnobieżne w parku kulturowym
  • 15 listopada - warsztaty z aranżacji witryn
  • 16 listopada - warsztaty - standardy składowania i magazynowania odpadów
  • 22 listopada - warsztaty z aranżacji witryn

Pierwsza debata o wizerunku, kulturze i do(wolności)

- Podczas pierwszego spotkania w gronie mieszkańców, urzędników, przedstawicieli organizacji turystycznych, przedsiębiorców i instytucji kultury chcemy wspólnie zastanowić się nad tym jaki wizerunek historycznego centrum Gdańska chcemy tworzyć, na ile narzędzia jakie daje formuła parku kulturowego mogą w tym pomóc - mówi Joanna Bieganowska.

W trakcie spotkania, które poprowadzi Jakub Knera głos zabiorą: Magdalena Doksa-Tverberg, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Krakowa, Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku, Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Szymon Wróblewski z Biura Prezydenta Miasta Gdańska z referatu marketingu oraz Adam Świerżewski, prorektor ds. Współpracy i Promocji Akademii Sztuk Pięknych.

W trakcie debaty zaproszeni goście oraz mieszkańcy postarają się odpowiedzieć na pytania jaki wizerunek miasta chcemy kreować? Czy każdy może robić w publicznej przestrzeni co chce? Jaka jest rola miasta, przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych, instytucji kultury we współodpowiedzialności za wizerunek? A także zastanowią się dla kogo, kiedy i jakie w Gdańsku Śródmieściu powinny być organizowane wydarzenia kulturalne.

Początek debaty 13 października 2021 roku o godzinie 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki