Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku rusza Akademia Badaczy. Darmowa oferta edukacyjna skierowana do studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego

Kamil Kusier
Kamil Kusier
W Gdańsku rusza Akademia Badaczy. Darmowa oferta edukacyjna skierowana dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego
W Gdańsku rusza Akademia Badaczy. Darmowa oferta edukacyjna skierowana dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego Instytut Debaty Publicznej w Gdańsku
W Gdańsku wraz z połową października 2022 roku rozpocznie się Akademia Badaczy. To darmowy cykl szkoleń dla studentów i doktorantów Uniwersytety Gdańskiego organizowany przez Instytut Debaty Publicznej przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na co mogą liczyć studenci w ramach licznych szkoleń?

- Ideą projektu jest wzmocnienie kompetencji studentów i doktorantów w obszarach nie tylko badawczych, ale także organizacyjnych - mówi Tomasz Solarski z Instytutu Debaty Publicznej. - Mowa chociażby o umiejętnościach prowadzenia kół naukowych, które stanowią świetne miejsce do rozwijania pasji i zainteresowań. O tym, że te kompetencje są potrzebne, świadczy fakt, że jest to już trzecia edycja programu, który realizujemy na Uniwersytecie Gdańskim.

Jakie szkolenia czekają na studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego?

  1. Pisanie artykułów naukowych.
  2. Wykorzystywanie zasobów elektronicznych w pracy naukowej.
  3. Prawo własności intelektualnej.
  4. Tworzenie prezentacji naukowych.
  5. Argumentacja i przekonywanie w dyskusjach naukowych.
  6. Uniwersyteckie stypendia, środki na badania oraz działalność kół naukowych.
  7. Pozyskiwanie zewnętrznych środków na badania naukowe.
  8. Wystąpienia publiczne na konferencjach naukowych.
  9. Mnemotechnika.
  10. Strategia planowania kariery naukowej.
  11. Komunikacja zewnętrzna i marketing dla kół naukowych.
  12. Zarządzanie sobą w czasie i produktywność w pracy badawczej.
  13. Praca zespołowa w kołach naukowych.
  14. Emocje i radzenie sobie ze stresem w pracy naukowej.

Jak informuje Andrzej Skiba, projekt obecnie skierowany jest wyłącznie do studentów i doktorantów UG, jednak w przyszłości Instytut Debaty Publicznej nie wyklucza poszerzenia swojej oferty.

- Projekt jest skierowany wyłącznie do studentów i doktorantów UG, co wynika z zawartej umowy pomiędzy Instytutem Debaty Publicznej a Ministerstwem Edukacji i Nauki - podkreśla Andrzej Skiba z Instytutu Debaty Publicznej. - Nie wykluczamy, że w przyszłości projekt będzie dostępny również dla studentów innych uczelni. Obecnie realizujemy bowiem programy ogólnopolskie, takie jak Studencka Akademia Biznesu, w których udział biorą studenci i doktoranci z uczelni z całego kraju. Niebawem natomiast otworzymy zapisy do Młodzieżowej Akademii Biznesu, projektu zbliżonego do Akademii Biznesu, ale kierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Dlaczego koła naukowe są tak ważnym punktem w rozwoju młodych ludzi i zarazem nadal niedocenianym?

- Warto wskazać na dwa aspekty. Z jednej strony koła naukowe umożliwiają rozwijanie konkretnych zainteresowań badawczych - zaznacza Andrzej Skiba. - Członkowie kół mają możliwość chociażby prowadzenia wspólnych prac, dzielenia się wiedzą, czy też zapraszania na swoje spotkania ekspertów dziedzinowych. Z drugiej strony, koła umożliwiają rozwój kompetencji, które są przydatne także poza uczelnią. Chodzi w szczególności o takie umiejętności jak: praca zespołowa, marketing czy organizacja wydarzeń. Ponadto koła naukowe umożliwiają nawiązanie kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach, co stanowi potencjał do współpracy również po zakończeniu studiów.

Dla przykładu, pomysłodawcy Akademii Badaczy - Andrzej Skiba i Tomasz Solarski, poznali się w czasie studiów, w jednym z kół naukowych na Uniwersytecie Gdańskim.

Studenci w trakcie ćwiczeń zmierzą się również z licznymi wystąpieniami publicznymi w formie debaty oksfordzkiej. Co ćwiczenie wystąpień daje studentom na przyszłość?

- Ćwiczenie wystąpień publicznych przede wszystkim podnosi pewność siebie i pomaga w przełamywaniu własnych barier, a są to aspekty, które są bardzo istotne niezależnie od profesji - dodaje Andrzej Skiba z Instytutu Debaty Publicznej. - Ponadto wystąpienia publiczne są wykorzystywane w wielu zawodach: wykładowcy akademickiego, nauczyciela, szkoleniowca, adwokata, handlowca, rzecznika prasowego czy dziennikarza. Lista ta oczywiście ma charakter otwarty, bo nawet pracownicy korporacyjni raz na jakiś czas muszą zabrać głos na spotkaniu zespołu. Co istotne, nauka wystąpień publicznych nie polega jedynie na ćwiczeniu technik mowy ciała czy komunikacji parawerbalnej, ponieważ równie ważne są umiejętności jasnego formułowania myśli, właściwego przygotowania czy opracowania konspektu wypowiedzi. Kompetencje te studentom będą przydatne, chociażby podczas egzaminów ustnych czy obrony pracy dyplomowej przed komisją.

Co zrobić, aby zapisać się na tegoroczną edycję Akademii Badaczy? Przede wszystkim należy być studentem lub doktorantem Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie wypełnić formularz, który znajduje się tutaj.

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki