Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku przeszczepili płuca u 70-letniego pacjenta. "To rekordzista w skali kraju. Granica przeszczepu jest zatem przesunięta"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Dr hab. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Dr hab. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Sylwia Mierzewska/UCK
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańskim pomyślnie wykonano przeszczep płuc. Operacje transplantacji tego organu należą do jednych z najbardziej skomplikowanych, jednak tym razem to nie sama procedura, a wiek chorego budził emocje. Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono przeszczep płuc u 70-letniego pacjenta.

Pan Eugeniusz przybył do gdańskiej kliniki z powodu zwłóknienia płuc, które doprowadziło do znacznego i postępującego obniżenia komfortu życia. Jak podkreślają specjaliści, chory nie był w stanie wykonywać żadnego wysiłku, a problem stanowiły najprostsze czynności. Stan zdrowia stale się pogarszał, dlatego podjęto decyzję o przeszczepie płuc, który został przeprowadzony w gdańskiej klinice na początku września. Kontrowersje wzbudzał jednak zaawansowany wiek pacjenta.

Przeszczep płuca u 70-latka w Gdańsku. "Granica jest przesunięta"

- Były doniesienia o przeszczepach u 68-latków, u 69-latków. Nasz pacjent kilka dni po zabiegu obchodził 70. urodziny. To rekordzista w skali kraju. Granica przeszczepu jest zatem przesunięta - tłumaczy dr hab. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, koordynator programu transplantacji płuc.

Warto podkreślić, że obecne wskazania nakreślone przez Międzynarodowe Towarzystwo Przeszczepów Serca i Płuc mówią o możliwości wykonania podobnych operacji u pacjentów nieprzekraczających 65. roku życia. Specjaliści podkreślają jednak, że w uzasadnionych przypadkach i biorąc pod uwagę całościowy stan zdrowia oraz aktywność pacjenta, może zostać podjęta o terapii także u starszych osób. Tak było w przypadku Pana Eugeniusza, który niegdyś zawodowo uprawiał sport i cały czas dbał o swoją formę fizyczną.

– Choć operacje u osób starszych obarczone są dodatkowym ryzykiem, w tej konkretnej sytuacji zdecydowaliśmy się je podjąć - powiedział dr hab. Jacek Wojarski. - Doświadczone ośrodki, a do takich aspirujemy, poddają ocenie każdego pacjenta i nie kierują się wiekiem wyłącznie metrykalnym, analizujemy pacjenta bardziej pod względem wieku biologicznego. Pan Eugeniusz to były sportowiec, prowadzący aktywny tryb życia i jego wiek biologiczny został oceniony na zdecydowanie niższy niż ten metrykalny.

Przeszczepy płuc tylko w czterech placówkach w kraju

Przeszczepy płuc, ze względu na poziom skomplikowania operacji, są obecnie wykonywane jedynie w czterech placówkach medycznych w kraju. Transplantacja tego typu wymaga zarówno odpowiedniego doświadczenia operatorów, jak i specjalistycznego zaplecza. Płuca są najczęściej przeszczepiane od zmarłego dawcy, jednak organ musi być dopasowany nie tylko pod względem zgodności tkankowej, ale także rozmiaru.

- W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeszczepy płuc wykonywane są, jeśli tylko jest taka możliwość, zaawansowaną techniką możliwie najmniej obciążającą pacjenta. Klatka piersiowa otwierana jest tylko na tyle, aby dało się do jam opłucnowych wprowadzić przeszczepiany narząd. Rehabilitacja tak operowanych pacjentów przebiega najlepiej - informują przedstawiciele kliniki w UCK.

Gdański ośrodek od przeszło dwóch lat realizuje program przeszczepów płuc. Już w pierwszym roku przeprowadzono cztery takie operacje, natomiast w 2019 r. w klinie wykonano kolejnych 12 transplantacji u pacjentów, którzy borykali się z ciężką niewydolnością oddechową spowodowaną różnymi schorzeniami.

- Możemy pochwalić się znakomitymi wynikami operacji. W ponad 90% są to zabiegi przeprowadzone z sukcesem. Natomiast w 2019 roku sukces ten był stuprocentowy. Co więcej, nasi pacjenci, co nas ogromnie cieszy, wracają do wcześniej podejmowanych ról społecznych, do pracy – mówi dr hab. Wojarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki