Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku powstanie pomnik Brunona Zwarry? Na majowej sesji Rady Miasta Gdańska radni podejmą stosowną uchwałę

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdańsk. Uchwała w sprawie wzniesienia pomnika Brunona Zwarry czeka na poddanie jej pod głosowanie na majowej sesji Rady Miasta Gdańska.
Gdańsk. Uchwała w sprawie wzniesienia pomnika Brunona Zwarry czeka na poddanie jej pod głosowanie na majowej sesji Rady Miasta Gdańska. Przemyslaw Swiderski
Brunon Zwarra, polski pisarz, autor książek o historii Gdańska, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Stutthof oraz Sachsenhausen, a także niemieckiego obozu przejściowego w Nowym Porcie doczeka się pomnika w rodzinnym mieście. Na zaplanowaną 26 maja 2022 roku sesję Rady Miasta Gdańska do rąk radnych trafił projekt uchwały dotyczący wzniesienia pomnika Brunona Zwarry przy ul. Biskupiej w Gdańsku.

Brunon Zwarra (ur. 1918 - zm. 2018) to polski pisarz i dokumentalista, autor licznych książek o Gdańsku. Na terenie Wolnego Miasta Gdańska wstąpił do polskich organizacji, w tym do m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polskiego i KS Gedania.

Po wybuchu II wojny światowej 14 września 1939 roku został aresztowany w Gdyni, skąd trafił do niemieckiego obozu przejściowego w Nowym Porcie, a następnie do niemieckich obozów koncentracyjnych Stutthof oraz Sachsenhausen, z których został zwolniony w 1942 roku.

Pracował w emalierni J. Segora. Po 1945 roku uczestniczył w odbudowie zakładu już pod zmienionym szyldem - Zakładu Lakierniczno-Emalierskiego "Gedania".

W swoich publikacjach poruszał tematykę Gdańska w czasie wojny oraz Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Opracował publikację "Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan", zawierającej 73 dokumentalne relacje o początku II wojny światowej w Gdańsku.

Autor pięciotomowej książki "Wspomnienia gdańskiego bówki" oraz powieści "Gdańszczanie", a także "W gdańskiej twierdzy".

W swoich książkach prowadził polemikę z Gunterem Grassem. Według Brunona Zwarry w książce "Blaszany bębenek" Grass miał wypaczyć i szkalować dobre imię Polaków oraz obrońców Poczty Polskiej. W 1993 roku oficjalnie sprzeciwił się przyznaniu Gunterowi Grassowi honorowego obywatelstwa Miasta Gdańska.

- Dla mnie Brunon Zwarra był głosem i sumieniem grupy marginalizowanej, później szykanowanej w Wolnym Mieście Gdańsku, eksterminowanej w czasie II wojny światowej, brutalnie represjonowanej w rzeczywistości Polski Ludowej - mówił w 2019 o Brunonie Zwarrze dr Jan Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. - Był przedstawicielem pokolenia polskich patriotów, które po 1945 roku musiało - niestety - „tłumaczyć się” ze swojej tożsamości.

Brunon Zwarra był laureatem Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za 1997 rok, a pośmiertnie w 2018 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W setną rocznicę urodzin Brunona Zwarry na Biskupiej Górce, z którą był związany, odsłonięto tablicę jego pamięci. Również w 2018 roku ogłoszony został patronem Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska, utworzonego przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Jest patronem tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1061. W dzielnicy Strzyża z kolei powstał mural poświęcony pochodzącemu z Gdańska pisarzowi.

O uhonorowanie Brunona Zwarry w postaci pomnika wnioskowało Stowarzyszenie "Ławeczka Brunona Zwarry". Pomnik wzniesiony zostanie w rejonie Biskupiej Górki, a więc w części miasta, w której pisarz się urodził i wychowywał.

Zobacz, gdzie w Gdańsku wzniesiony zostanie pomnik upamiętniający Brunona Zwarrę:

W Gdańsku powstanie pomnik Brunona Zwarry? Na majowej sesji Rady Miasta Gdańska radni podejmą stosowną uchwałę
Urząd Miejski w Gdańsku

Mural Brunona Zwarry w Gdańsku Strzyży:

Gdańsk. Uchwała w sprawie wzniesienia pomnika Brunona Zwarry czeka na poddanie jej pod głosowanie na majowej sesji Rady Miasta Gdańska.

W Gdańsku powstanie pomnik Brunona Zwarry? Na majowej sesji ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki