Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku powstaną ulice prof. Skóry i prof. Chodubskiego?

Ewelina Oleksy
Prof. Krzysztof Skóra zmarł w 2016 roku.
Prof. Krzysztof Skóra zmarł w 2016 roku. Archiwum DB
Ulica lub rondo imienia prof. Krzysztofa Skóry? Chce tego gdański radny PiS Łukasz Hamadyk. Do prezydenta Pawła Adamowicza poszła już interpelacja w tej sprawie. Pojawił się też pomysł, by upamiętnić w ten sposób prof. Andrzeja Chodubskiego.

Prof. Krzysztof Skóra zmarł w lutym ubiegłego roku. Był wybitnym biologiem i twórcą Stacji Morskiej w Helu, pomysłodawcą i założycielem fokarium.

W Gdyni odbył się pogrzeb prof. Krzysztofa Skóry [ZDJĘCIA]

Prof. Andrzej Chodubski zmarł na początku lipca tego roku. Był jednym z najwybitniejszych polskich politologów, autorem wielu książek.

Zmarł Andrzej Chodubski, politolog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego

- Te dwie niezwykle zasłużone postacie nauki, które odeszły od nas w ostatnim czasie, niewątpliwie zasługują na uhonorowanie w przestrzeni publicznej Gdańska - mówi radny Łukasz Hamadyk. - Profesor Skóra, twórca fokarium, wraz ze swoją ekipą dokonał czegoś niemal niemożliwego. Dzięki wieloletnim staraniom odradza się systematycznie populacja fok, zwierząt skazanych na wymarcie, jednego z symboli Bałtyku. Dodatkowo pozostawił po sobie dziesiątki prac. Profesor Andrzej Chodubski to ikona politologii, wybitny humanista, człowiek cieszący się nieopisanym szacunkiem wśród studentów, absolwentów, ludzi nauki. Przy okazji człowiek wielkiej wiedzy, życzliwy. Miałem zaszczyt uczęszczać na zajęcia tego wybitnego naukowca, niekonwencjonalnego, a nawet być przez niego przyjmowany na studia - dodaje Hamadyk.

I wskazuje, że w stolicy Pomorza nie brakuje inwestycji infrastrukturalnych, nawet w okolicy Uniwersytetu Gdańskiego, którym można by było nadać imię obu uczonych.

Władze Gdańska do pomysłu się nie odnoszą, bo jak tłumaczą, decyzja ws. nadawania nazw ulic i tak leży po stronie Rady Miasta.

- Interpelacja Łukasza Hamadyka została przekazana do Komisji Kultury, która ją zaopiniuje. Zasady nadawania nazw ulic czy placów są regulowane uchwałą Rady Miasta i to radni powinni zabrać głos w tej sprawie - informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Adamowicza.

Nazwy ulic nadawane są po przyjęciu odpowiedniej uchwały. Komisja Kultury przypomina jednak, że zgodnie z przepisami nazwy pochodzące od nazwisk nie powinny być nadawane wcześniej niż po upływie 5 lat od dnia śmierci upamiętnianej osoby. Tę procedurę, w wyjątkowych przypadkach, można jednak przyspieszyć. Z czego w ostatnim czasie chętnie korzystano.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki