Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku powstaje największa w Europie fabryka systemów bateryjnych

MT
Fabryka powstająca w szwecji
Fabryka powstająca w szwecji mat. prasowe
Firma Northvolt buduje w Gdańsku największą w Europie fabrykę systemów magazynowania energii. Wyda na to 200 mln dolarów. Zatrudni setki nowych pracowników

W Gdańsku działa już tymczasowy zakład Northvolt. Niedawno szwedzka firma założona 5 lat temu przez przez byłego wiceprezesa Tesli, Petera Carlssona ogłosiła, że zbuduje nowy zakład, największy tego typu w Europie.

- Wiemy, że konieczne jest zminimalizowanie śladu węglowego o 80 pro.c., co oznacza dogłębną transformację energetyczną. W związku z tym musimy się skupić na odnawialnych źródłach energii oraz elektromobilności - powiedział Peter Carlsson, prezes Northvolt, podczas debaty, w której udział wzięli Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Inwestycja Northvolt w Gdańsku będzie kosztować 200 milionów dolarów. Działalność firmy polega na dostarczeniu produktów umożliwiających transformację energetyczną oraz przejście z silników spalinowych na elektryczne.

- W Polsce udało nam się znaleźć utalentowanych i zaangażowanych pracowników. Aktualnie zatrudniamy w Gdańsku prawie 150 osób, ale planujemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie 500 osób w 18 miesięcy - dodał prezes Carlsson.

- Dla Gdańska kluczowe jest, aby przyciągać inwestorów oferujących zróżnicowane miejsca pracy. Northvolt stworzy również centrum badawczo-rozwojowe, w którym zatrudnieni będą specjaliści. Cieszymy się z każdej inwestycji, ale z tej w sposób szczególny, ponieważ stworzy około 500 miejsc pracy i wartość dodaną dla przyszłości Gdańska, Polski i całej Europy - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Do tej pory Northvolt otrzymał zamówienia od swoich klientów o wartości około 30 miliardów dolarów. Cześć z nich będzie realizowana w zakładzie w Polsce, już dzisiaj dysponującym kontraktami, których realizacja wykorzysta 90 proc. mocy produkcyjnych fabryki.

- Ważne w naszej działalności jest, że w ramach Northvolt tworzymy zamknięty obieg, polegający na produkcji ogniw w Szwecji, które następnie wykorzystujemy przy budowie systemów bateryjnych w Polsce. Zużyte lub uszkodzone moduły bateryjne będą poddawane recyklingowi w zakładzie w Szwecji, a odzyskany materiał wykorzystamy przy produkcji ogniw. Do 2030 roku chcielibyśmy, aby 50 proc. wykorzystywanego materiału pochodziło właśnie z recyklingu - mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Budowa nowej fabryki o powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych będzie realizowana w dwóch etapach, z początkową zdolnością produkcyjną 5 GWh rocznie i przewidywanym rozpoczęciem produkcji w 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki