reklama

W Gdańsku powołano Radę ds. Równego Traktowania. Bez przedstawicieli PiS

Ewa AndruszkiewiczZaktualizowano 
Piotr Kowalczuk, współprzewodniczący Rady ds. Równego Traktowania, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej: - Musimy uwrażliwiać się na ten problem. Różni, inni, ale zawsze równi!<br>
Piotr Kowalczuk, współprzewodniczący Rady ds. Równego Traktowania, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej: - Musimy uwrażliwiać się na ten problem. Różni, inni, ale zawsze równi! Tomasz Bołt
W Gdańsku powołano pierwszą w Polsce miejską Radę ds. Równego Traktowania. Rada działa przy prezydencie Pawle Adamowiczu. Ma monitorować i analizować wszelkie zjawiska dyskryminacji w mieście.

- Nic nie może dyskryminować człowieka, szczególnie w mieście wolności i solidarności - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, współprzewodniczący rady. - Z przykrością przyjęliśmy informację, że rząd zlikwidował radę ds. przeciwdziałania dyskryminacji. Z krzykiem lecą ministrowie na Wyspy, gdzie nam dzieje się krzywda, mają jednak zamknięte oczy, gdy w Polsce z różnych przesłanek dyskryminuje się zarówno Polaków, jak i tych, którzy wybrali naszą ojczyznę na swój dom.

Choćby to, co działo się w Gdańsku zaledwie przez kilka ostatnich tygodni, wskazuje, że członkowie rady podjęli rzeczywiście duże wyzwanie.

- Wystarczy przypomnieć majowy atak na koczowisko Romów przez kiboli po meczu Lechia - Legia, ataki na siedzibę Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek czy potraktowanie 26-letniego Ormianina jako terrorysty na gdańskim lotnisku, tylko dlatego że miał ciemną karnację - mówi Anna Strzałkowska, prezes stowarzyszenia Tolerado na rzecz Osób LGBT, współprzewodnicząca rady. - Mam nadzieję, że teraz wreszcie zaczniemy się uczyć mówić o dyskryminacji w taki sposób, który będzie łączący, a nie dzielący, i że będziemy wspólnie pracować nad sposobami radzenia sobie w takich sytuacjach i unikania ich.

Czytaj również:
Kilkunastu chuliganów zaatakowało koczowisko Romów w Gdańsku
Wyprowadzono go z samolotu, bo wzięła go za terrorystę. Sprawą zajmie się RPO
Rada być może będzie pracować wspólnie, ale na pewno nie z przedstawicielami PiS, którzy nie przyjęli zaproszenia prezydenta Gdańska.

- Osobiście uważam, że rada jest zbędna. Jest to ciało fasadowe, które na rzeczywistość nie ma żadnego wpływu. W Polsce funkcjonują różnego rodzaju instytucje, które w przypadku prześladowań, dyskryminacji czy przemocy są zobowiązanie reagować. Sama gdańska rada będzie bezskuteczna - komentuje Kazimierz Koralewski, z PiS.

ewa.andruszkiewicz@polskapress.pl

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
to ja

500 kilo zywej wagi, czyli pol tony komuszego scierwa. Kto te komusze scierwa lansuje i lansuje?

P
Polihistor

Za to, gdy już cała ta struktura walnie - jak każda konstrukcja nadmiernie rozdęta w stosunku do wątlutkich fundamentów - to z hukiem.
Wątpię, żeby przyniosło to pożytek organizatorom.
I nawet wysiłki wszystkich lemingów do kupy wziętych nie pomogą.

o
obywatel

ZDRAJCY POLSKI -1. Michał Boni 2. Jerzy Buzek 3. Danuta Jazłowiecka 4. Danuta Maria Hubner 5. Jarosław Kalinowski 6. Barbara Kudrycka 7. Janusz Lewandowski 8. Elżbieta Katarzyna Łukacijewska 9. Jan Olbrycht 10. Julia Pitera 11. Dariusz Rosati 12. Adam Szejnfeld 13. Róża Grafin von Thun Und Hohenstein 14. Jarosław Wałęsa 15. Bogdan Brunon Wenta 16. Bogdan Andrzej Zdrojewski 17. Tadeusz Zwiefka 18. Adam Gierek 19. Lidia Joanna Geringer de Oedenberg 20. Bogusław Liberadzki 21. Krystyna Łybacka 22. Janusz Zemke

G
Gość

Tez chce byc rownie traktowany i miec juz dziesiec mieszkan. Lysy padalec nachapal sie temy recamy. Ale dosc tego. Sprawiedliwosc musi sie dokonac. Zydowsko- ukrainski szmondak odpowie za swoje zlodziejskie lajdactwa.

D
Dietetyczka

A co to za spaślak? Czy będzie protestował, że nie ma darmowych pączków?

f
fas

jak szybko stworzone- można? można!

i kaska na pensyjki się " znalazła" - mozna? mozna!

g
gruby

Dla grubasów są za ciasne siedzenia w tramwajach i autobusach. W urzędzie za małe krzesła.

Dodaj ogłoszenie