Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku odbyły się warsztaty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla przedsiębiorców

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
We wtorek 27.08.2019 w Gdańsku odbyły się warsztaty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla przedsiębiorców
We wtorek 27.08.2019 w Gdańsku odbyły się warsztaty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla przedsiębiorców Karol Makurat
Uczestnicy wtorkowego spotkania zdobyli praktyczną wiedzę jak aplikować o dofinansowanie z funduszy europejskich na realizację swoich innowacyjnych projektów. W puli najnowszego konkursu NCBR "Szybka Ścieżka" do rozdysponowania jest 1,63 miliarda złotych.

Tego typu spotkania NCBR organizuje regularnie od zeszłego roku we wszystkich częściach kraju. Poprzednie warsztaty w Gdańsku odbyły się w marcu, a następne w regionie zaplanowane są 12 września w Gdyni.

- Chodzi o to aby te środki publiczne, z naszych wspólnych podatków, które przeznaczamy właśnie na innowacyjność, w jak najlepszy sposób dla przedsiębiorców skonsumować. Żeby ta konsumpcja nie była chwilowa i jednorazowa, tylko przełożyła się na wzrost konkurencyjności tych firm w długim okresie czasu - tłumaczył ideę spotkań Kamil Melcer, rzecznik prasowy NCBR.

Kilkudziesięciu uczestników wtorkowych warsztatów, zorganizowanych w siedzibie Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, mogło poza dyskusją w szerokim gronie, spotkać się indywidualnie i omówić swoje przypadki z ekspertami NCBR.

- Pokazujemy małym, średnim, dużym przedsiębiorcom, ale także i konsorcjom firm i instytucji naukowych, jak aplikować o środki na innowacyjne projekty. Wysokość dofinansowania może wynieść aż do 80 proc. wartości projektu, od kilkuset tysięcy do nawet 200 milionów złotych. Pozostałe 20 proc. to wkład własny przedsiębiorstwa - precyzował Krzysztof Lemke, jeden z ekspertów.

- Jesteśmy firmą z branży przemysłowej, budujemy ciężkie maszyny dźwigowe, suwnice. To nie pierwszy program NCBR w którym bierzemy udział. Ze środków z poprzedniej perspektywy przeprowadziliśmy rozbudowę naszego zakładu, zakupiliśmy maszyny a teraz chcemy się skupić właśnie na innowacyjnych produktach - powiedziała nam Dorota Markowska-Rzepka z gdańskiej firmy Protea, jedna z uczestniczek warsztatów.

- Coraz częściej obserwujemy, że na te spotkania przychodzą przedsiębiorcy nie tylko z danego miasta ale i całego regionu, co nas bardzo cieszy - dodawał K. Melcer.

O swoich doświadczeniach z wykorzystaniem środków na innowacyjność opowiadali uczestnikom spotkania także przedstawiciele firmy Advanced Protection System, jednego z beneficjentów programu w poprzednich latach. Jej działania koncentrują się na zapobieganiu zagrożeniom związanym z bezzałogowymi obiektami latającymi. Dzięki środkom z NCBR firmie udało się opracować unikatowy system do wykrywania i neutralizacji dronów, które poza stwarzaniem zagrożenia dla ruchu lotniczego, używane są do wykradania poufnych informacji, szpiegostwa gospodarczego a nawet... dostarczania nielegalnych przesyłek do więzień.

Pomorskie znajduje się na wysokim 6. miejscu wśród polskich województw, jeżeli chodzi o wykorzystanie środków unijnych na innowacje. W ostatnich dwóch latach NCBR z Funduszy Europejskich przyznał wsparcie 90 projektom z naszego regionu. We wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań brylują firmy z sektorów informatycznego, elektronicznego i biotechnologicznego.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki