Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku i Starogardzie Gdańskim powstaną poradnie psychiatryczne dla dzieci i młodzieży

opracowanie AK
K. Misztal
Młode osoby z problemami psychicznymi będą mogły uzyskać pomoc w nowych poradniach. Powstaną one 1 lipca w dwóch pomorskich szpitalach: na gdańskim Srebrzysku i w starogardzkim Kocborowie.

Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży - Pomorze

Od 1 sierpnia 2022 r. w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku oraz Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim, zaczną działać poradnie II poziomu referencyjnego. Poinformował o tym Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Pomocy dzieciom i młodzieży udzielać będą także lekarze psychiatrzy. To efekt rozstrzygnięcia konkursu organizowanego przez NFZ.

W województwie pomorskim działają 24 poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży (w tym od 2021 r. sześć takich miejsc znajduje się w tzw. szpitalach marszałkowskich).

Zapewniają one m.in.: porady psychologiczne, sesje psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej i wsparcia psychospołecznego.
Dzieci i młodzież nie mają jednak możliwości skorzystania z opieki psychiatrycznej. Takie wsparcie dostępne było jedynie w szpitalu. Sytuacja ma się zmienić 1 sierpnia.

Od tego dnia w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku oraz Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim zaczną działać poradnie II poziomu referencyjnego.

Poradnia psychiatryczna dla dzieci - Pomorze

– Cieszę się, że w końcu NFZ ogłosił konkursu na II poziom referencyjny w zakresie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Został on już częściowo rozstrzygnięty. To odpowiedź na nasze wieloletnie apele – powiedziała członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Arkadiusz Bobowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w szpitalu na Srebrzysku, poinformował, że w ramach poradni pomocy będą udzielać:

  • psychiatra,
  • psycholog,
  • pielęgniarka
  • dwóch specjalistów psychoterapii dzieci i młodzieży.

Do poradni, w ramach kontynuacji leczenia, trafią pacjenci po zakończeniu hospitalizacji, a także osoby „z ulicy” potrzebujące pomocy. W poradni będzie można skorzystać też z farmakoterapii.

– W ramach dwóch naszych podmiotów leczniczych, czyli Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku oraz Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, poza istniejącymi od ponad roku ośrodkami środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej oraz oczywiście obok oferowanej przez oba podmioty opieki stacjonarnej, małoletni pacjenci będą mogli teraz skorzystać z fachowej pomocy lekarzy psychiatrów udzielanej w ramach poradni. Dzięki temu tworzymy centra dla dzieci i młodzieży, w których będą mieli zapewnioną holistyczną opiekę, realizowaną zarówno poprzez wsparcie ambulatoryjne, jak i stacjonarne. Liczymy na to, że na Pomorzu powstanie znacznie więcej miejsc udzielania pomocy ambulatoryjnej dla dzieci i młodzieży, świadczonej w ramach poradni, ale także i oddziałów dziennych. Potrzeby społeczne są ogromne – dodaje Agnieszka Kapała-Sokalska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolejki NFZ w woj. pomorskim do psychologa Dziecięcego - 1.07.2022

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki