Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gdańskim zoo powiększyła się rodzina kotów pustynnych! WIDEO, ZDJĘCIA

OPRAC.:
Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Gdański Ogród Zoologiczny
Kolejne dwa koty pustynne pojawiły się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Zwierzęta urodziły się na początku września 2022 r. i - jak informują władze zoo - czują się dobrze. To już drugie narodziny tego gatunku w tym roku. Wcześniej, małe koty pustynne pojawiły się w gdańskim zoo w czerwcu br.

Gdański Ogród Zoologiczny. Na świat przyszły kolejne koty pustynne

- Tym razem mamą została roczna samica Sahira urodzona w naszym zoo. 6 września na świat przyszły dwa samce, po tygodniu osiągnęły masę ok. 200 g i rozwijają się prawidłowo. Można obserwować je wraz z matką na ich wybiegu w pawilonie lwów - poinformował Gdański Ogród Zoologiczny w mediach społecznościowych.

Pracownicy zoo proszą jednocześnie, aby podczas oglądania kociaków zachować ciszę, aby nie niepokoić maluchów.

- Maluchy mają już 2 miesiące. Pracujemy nad przyzwyczajaniem ich do nas, opiekunów, tolerowaniem dotyku człowieka, zachęcamy do podchodzenia do jedzenia podawanego przez opiekuna, bawimy się z nimi. Od pierwszych dni dało się zauważyć wyraźną różnicę charakterów pomiędzy rodzeństwem. Samiec jest bardziej zdystansowany, nieśmiały. Samiczka jest delikatna, ale ciekawska, chętniej podejmuje kontakt z człowiekiem - informują pracownicy gdańskiego zoo.

To już drugi raz w tym roku, gdy w gdańskim zoo na świat przychodzą koty pustynne! Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w czerwcu. Wówczas urodziły się tu samiczka i samiec. Poza gdańskim zoo, tylko w dwóch innych ogrodach zoologicznych w Europie urodziły się w tym roku koty pustynne.

Koty pustynne zamieszkują gdańskie zoo od 2015 roku. Pierwsze potomstwo tych zwierząt przyszło na świat w czerwcu 2021 roku.

Koty pustynne w gdańskim zoo. Gdzie żyją na wolności?

Koty pustynne, dawniej nazywane kotami arabskimi, w naturze zamieszkują tereny pustynne w Afryce Północnej oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji. Prowadzą samotniczy i głównie nocny tryb życia. Są doskonale przystosowane do życia w ekstremalnych warunkach pustyni. Polują samotnie, najczęściej na małe gryzonie, jaszczurki, niewielkie ptaki, czy też nawet węże i stawonogi. Gdy nie zjedzą wszystkiego co upolowały, to nadmiar ukrywają, zakopując go w piasku. Młode bardzo szybko się usamodzielniają. Matka opiekuje się kociakami przez 6 miesięcy, a kolejne tyle jest im potrzebne, by w pełni dorosnąć i osiągnąć dojrzałość płciową.

ZOBACZ TEŻ: Niecodzienne narodziny w gdańskim zoo. Na świat przyszło pięć gepardów grzywiastych!

Głównym zagrożeniem dla kotów pustynnych jest degradacja środowiska naturalnego i kłusownictwo, którego celem jest pozyskiwanie młodych kotów, jako zwierząt towarzyszących człowiekowi – żywych maskotek. Koty pustynne są objęte europejskim programem hodowlanym EEP, co oznacza że w wybranych ogrodach zoologicznych, za zgodą koordynatora gatunku, można te zwierzęta hodować, łączyć wyznaczone osobniki w pary, by rodziły się zdrowe i silne osobniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki