W gdańskim zoo na świat przyszły golce piaskowe. O ich niezwykłości świadczy także niewrażliwość na ból [zdjęcia, wideo]

gp
W gdańskim zoo na świat przyszły golce piaskowe
W gdańskim zoo na świat przyszły golce piaskowe mat. prasowy /Zoo w Oliwie
W gdańskim zoo na świat przyszły golce piaskowe,podziemne gryzonie. W tej chwili w ogrodzie znajdują się dwie kolonie: pierwsza mieszkająca na ekspozycji w pawilonie lwów, licząca 7 osobników oraz druga, żyjąca na zapleczu, mająca w tej chwili 10 osobników łącznie z przychówkiem. To właśnie w kolonii pozostającej na zapleczu doczekano się narodzin trzech młodych.

Golce to jedyne ssaki, które tworzą zorganizowaną społeczność na wzór świata pszczół, czy mrówek – mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego – Występuje tu królowa, która rośnie wydłużając się przez całe życie i która jako jedyna rodzi młode. Pozostałe samice nie mają zdolności rozrodczych i pełnią funkcje robotnic.

- Samica-matka, do rozrodu wybiera spośród osobników swojej kolonii 2-3 samce, które stają się docelowo ojcami wszystkich młodych urodzonych w danej kolonii. Pozostałym członkom stada przypisana jest rola robotnic (zdobywanie pokarmu, sprzątanie, piastowanie młodych) i żołnierzy – dodaje Beata Kuźniar.

Ten gatunek gryzonia w naturze zamieszkuje obszary pustynne Wschodniej Afryki. Buduje rozległe korytarze, prawie nigdy nie wychodzi na powierzchnię. Żywi się bulwami, przez co traktowany jest przez miejscową ludność jako szkodnik. W starciu z potencjalnym drapieżnikiem (np. wężem) niezawodna okazuje się grupa żołnierzy, broniąca kolonię, która potrafi odstraszyć i ostatecznie wypędzić napastnika.

Opiekunowie obu grup rodzinnych golców w gdańskim zoo: Anna Gembiak i Kamil Dolecki mówią, że golce to dziwne zwierzęta. Żyją najdłużej spośród poznanych gryzoni; w sprzyjających warunkach dożywają nawet do 30 lat! Dla porównania mysz - żyje zaledwie 2 lata. O ich niezwykłości świadczy również niewrażliwość na ból.

Każdego dnia jesteśmy świadkami „straszliwych” scen z życia rodzinnego: piastunki wloką młode za głowę, łapią je wielkimi siekaczami za luźną skórę, przeciągają przez tunele, maluchy deptane są przez dorosłe osobniki kolonii. I to wszystko odbywa się bez skarg i zadrapań - dodaję opiekunowie.

Zwierzęta te mają niesamowitą zdolność przetrwania w warunkach beztlenowych. Zaobserwowano, iż są w stanie wytrzymać bez tlenu nawet 18 minut. Wykorzystują strategię metaboliczną, która spotykana jest wyłącznie w świecie roślin – mówi Beata Kuźniar.

By przetworzyć glukozę w energię, ssakom niezbędny jest tlen. Gdy dochodzi do jego niedoboru, następuje wstrzymanie produkcji energii, co ostatecznie prowadzi do śmierci organizmu. Golce natomiast w sytuacji krytycznej, jaką jest dla organizmu brak tlenu, wykorzystują do wytworzenia energii fruktozę – tłumaczy Beata Kuźniar. Kolejną niezwykłą cechą, której w pewnym stopniu golce zawdzięczają długowieczność jest prawie zupełny brak zapadalności na choroby nowotworowe.

Hodowla golców nie jest łatwa – mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego – Potrzebują stabilnych warunków: wilgotności na poziomie 55 proc. i temperatury w granicach 28-32 ºC. Gatunek ten jest wrażliwy na hałasy i drgania.

I dodaje: - Ze względu na życie pod ziemią, mają zredukowany zmysł wzroku, który rekompensują czułym dotykiem, węchem i doskonałym słuchem. Aby osłabić drgania, docierające z zewnątrz, zakupiliśmy maty antywibracyjne, które niwelują nieprzyjemne dla golców drgania – mówi Michał Targowski – Dzięki temu zapewniamy naszym podopiecznym komfortowe warunki.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie