Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W "Encyklopedii Gdańskiej" zabrakło miejsca dla "Kaszubów"

Kamila Grzenkowska, Marek Adamkowicz
T.Bolt
"Encyklopedia Gdańska" pomyślana została jako kompendium wiedzy o stolicy Pomorza. Niewiele jednak dowiemy się z niej o Kaszubach - piszą Kamila Grzenkowska i Marek Adamkowicz.

Gdańsk to stolica Pomorza Nadwiślańskiego, ale w sposób szczególny ową stołeczność akcentują Kaszubi, którzy przez wieki Gdańsk budowali, pomnażali jego bogactwo, dzieli jego niedole. Zresztą nieprzypadkowo. Gdańsk wyrósł przecież na ziemi kaszubskiej. Niestety, w wydanej pod koniec ub.r. "Encyklopedii Gdańska" zabrakło miejsca dla hasła poświęconego Kaszubom przez co w internecie pojawiły się głosy wyrażające zdziwienie, niekiedy wręcz oburzenie. Niezadowolenia nie kryje nawet prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

- Źle się stało, że w encyklopedii zabrakło hasła poświęconego Kaszubom. To błąd - przyznaje prezydent Adamowicz. - Akurat w odniesieniu do Gdańska należy je uznać za jedno z kluczowych. Pozwala ono bowiem lepiej zrozumieć obecność innych haseł, takich chociażby jak Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie czy pismo "Kaszebe".

Zapytany, dlaczego w encyklopedii nie ma hasła poświęconego Kaszubom redaktor naukowy dzieła, prof. Błażej Śliwiński, tłumaczy, że... nie ma tam wielu haseł. W trakcie prac nad publikacją, okazało się bowiem, że zagadnień jest tak dużo, iż nie uda się ich wszystkich pomieścić w jednej księdze.

- Musieliśmy zrezygnować z blisko 500 haseł, m.in. tych dotyczących wyznawców różnych religii mieszkających w Gdańsku - tłumaczy Błażej Śliwiński. - Do encyklopedii wybraliśmy te, które uznaliśmy za niezbędne.

Prof. Śliwiński podkreśla, że wyjściem z sytuacji jest umieszczenie haseł "kaszubskich" w internetowej wersji "Encyklopedii Gdańska", która funkcjonuje pod nazwą "Gedanopedia".

Dzieło, jakiego jeszcze nie było

"Encyklopedią Gdańska" to publikacja pionierska, przygotowana przez Fundację Gdańską.
Prace nad nią podjęto na początku 2009 r. z inspiracji i zachęty prezydenta Pawła Adamowicza. Niemal 200 naukowców pod kierownictwem redaktora naukowego prof. dr hab. Błażeja Śliwińskiego i redaktora prowadzącego Jarosława Mykowskiego przygotowało niemal cztery tysiące haseł, związanych z miastem, jego osobistościami, obiektami, historią i tradycją. W wielu przypadkach hasła zostały opracowane od podstaw. O staranną oprawę graficzną i dobór ilustracji zadbał zespół pod kierunkiem wybitnego grafika prof. Janusza Górskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki