Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dolinie Słupi zbadano stan narybku łososiowatych [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Pracownicy Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi" zbadali sukces tarła ryb łososiowatych. Ilość narybku z ubiegłorocznego tarła uległa zmniejszeniu.

Rzeka Słupia oraz jej dopływy od wielu lat stanowią tradycyjne miejsce tarła dla ryb łososowiatych. Efekty tego procesu są przedmiotem badań przyrodników. Takie badania przeprowadzono we wrześniu br.

- Stwierdziliśmy, że odłowiony w wyniku tych badań narybek, który jest elektem ubiegłorocznego tarła, jest mniejszy niż ten, który pochodził z tarła w 2018 roku. Mówiąc inaczej, jest dużo ryb dwuletnich, a mało tych jednorocznych - informuje Marcin Miller, kierownik Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi" w Słupsku.

Bobry zadomowiły się na Wyspie Młyńskiej w Słupsku

W niektórych wodach stan narybku łososiowatych uległ radykalnemu zmniejszeniu.

- Tak jest na przykład na jednym z dopływów Słupi w okolicach Włynkówka. Kiedyś odławialiśmy tak 600 sztuk narybku, teraz stwierdziliśmy tylko 61. Jednym z powodów takiej sytuacji może być to, że tamtejsze tarlisko jest mocjo zamulone - stwierdza Marcin Miller.

Na szczęście na innych stanowiskach na rzekach Doliny Słupi stan narybku łososiowatych jest lepszy, choć do zachwytu jest jeszcze daleko.

- Co ciekawe, zauważyliśmy sporo pstrągów, które również są rybami charakterystycznymi dla dopływów Słupi. Te rzeki mają duże spadki, co jest dobrym środowiskiem dla pstrągów - wyjaśnia przyrodnik.

Zgodnie z wytycznymi do odłowu narybku wykorzystuje się atestowany sprzęt z przystawką na prąd stały. Odłowy wykonują przeszkolone osoby, a ryby - po chwili odrętwienia - są mierzone, a następnie wypuszczane do rzeki.

Kilka dni temu o Park Krajobrazowy "Dolina Słupi" wspólnie z Zarządem Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku sfinansowali akcję uzupełnienia żwiru na sztucznym tarlisku dla łososi i troci w ujściu Kanału Młyńskiego w Słupsku. Tarlisko istnieje od 2005 roku. Powstało w ramach realizowanego przez Park "Dolina Słupi" projektu "Ochrona naturalnego tarła łososia atlantyckiego i troci wędrownej w dorzeczu Słupi". Wówczas wsypano do kanału 400 ton żwiru o granulacji ok. 3 cm. Z biegiem lat znaczna część wsypanego żwiru uległa wypłukaniu do Słupi, stąd pojawiła się konieczność jego uzupełnienia. Obecnie wsypywano kamienie i żwir o większej granulacji, co powinno skutkować mniejszym wypłukiwaniem narzutu żwirowego do rzeki.

Jednak zanim odnowiono tarlisko na Kanale Młyńskim także i tutaj zbadano ilość narybku łososiowatych. I akurat w tym miejscu odłowiono spore ilości narybku łososia. Zdaniem przyrodników to najlepszy dowód na skuteczność tarła tej ryby na tarlisku w Kanale Młyńskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Dolinie Słupi zbadano stan narybku łososiowatych [zdjęcia] - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki