W dawnym Gimnazjum Polskim odtworzono przedwojenny fresk...

  W dawnym Gimnazjum Polskim odtworzono przedwojenny fresk „Niebo polskie”. Malowidło zobaczymy po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów [wideo]

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na podstawie 17 zdjęć w dawnym Gimnazjum Polskim odtworzono przedwojenne „Niebo polskie”, z wielką pasją zniszczone przez hitlerowców tuż po wybuchu II wojny światowej. Autorami tego patriotycznego malowidła byli Bolesław Cybis i Jan Zamoyski.
  Odsłonięcie odtworzonego fresku Niebo Polskie w Gdańsku [08.05.2018]
  Dawne Gimnazjum Polskie Macierzy Szkolnej - odsłonięcie odtworzonego fresku "Niebo Polskie" [08.05.2018]
  1/24

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemyslaw Swiderski

  Gimnazjum Polskie - było to jedyne polskie gimnazjum w Wolnym Mieście, szkoła wyjątkowa, bastion polskości. Kiedy nasilała się agresja hitlerowców, rodziła się potrzeba manifestowania polskości. Dlatego w 1938 roku powstał pomysł stworzenia patriotycznego malowidła, które pokazywałoby chwałę i piękno Rzeczpospolitej. Artystami, którzy podjęli się wyzwania ozdobienia sufitu auli szkoły, byli Bolesław Cybis i Jan Zamoyski.

  Główny obraz uzupełniły malunki na ścianach stworzone przez Stefana Płużyńskiego i Mieczysława Jurgielewicz pokazywały drogę Wisłą z Krakowa do Gdańska oraz koleją z Katowic do Gdyni. Kiedy tuż po wybuchu II wojny światowej Niemcy zajęli budynek szkoły, zniszczyli wszystkie elementy malowidła - całość skuto i zatynkowano, aby uniemożliwić ewentualną rekonstrukcję dzieła.

  A jednak odtworzenie „Polskiego nieba „stało się możliwe prace trwały dziewięć miesięcy - od sierpnia 2017 roku do kwietnia 2018. Siedmiu artystów, kilkadziesiąt litrów farby i przeszło 100 metrów kwadratowych obrazu.

  I znów w budynku przy ul. Augustyńskiego podziwiać można „Niebo polskie”, symbol polskości w Gdańsku lat 30. XX w.

  - Zadanie było wyjątkowo trudne. Mieliśmy kłopoty z uzyskaniem dostępu do materiałów. Ostatecznie znaleźliśmy trzynaście fotografii i na ich podstawie udało się nam złożyć 99 procent malowidła - powiedział profesor Jerzy Zdybel, kierujący pracami. - Przy całym projekcie pracowało siedem osób. Wszystkie związane są z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracę zlecił nam Urząd Marszałkowski i chwała im za to, że zechcieli odtworzyć to malowidło.

  Co „Niebo polskie” przedstawia? Pochwałę polskości, ale jest to bardzo nietypowy obraz.  Wielkim wyzwaniem było precyzyjne odtworzenie kolorystyki. W tym celu zespół gdańskich artystów pojechał do Warszawy, ponieważ autorzy „Nieba polskiego” w latach trzydziestych ubiegłego wieku namalowali tam inny fresk, który zachował sęi do czasów współczesnych.

  Zbadanie warszawskiego fresku pozwoliło określić rodzaj i odcienie farb stosowanych przez Cybisa i Zamoyskiego.


  Budynek dawnego Gimnazjum Polskiego


  Budynek dawnego Gimnazjum Polskiego po wojnie przez kilkadziesiąt lat służył jako obiekt edukacyjny. Kilka lat temu miasto Gdańsk przekazało go Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego, który - kosztem około 10,5 mln zł, wyremontował go i dokonał adaptacji przekształcając tak, by służył do celów biurowych.

  „Aula będzie służyła różnym oficjalnym uroczystościom, ale na co dzień pomieszczenie będzie dostępne dla zwiedzających” - poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miasta Michał Piotrowski zaznaczając, że - z myślą o mieszkańcach i turystach, którzy zechcą obejrzeć niecodzienne malowidło, w auli mają być rozstawiane specjalne siedziska pozwalające na wygodne oglądanie fresku. Odtworzenie fresku „Niebo polskie” było jednym z ważniejszych przedsięwzięć wpisujących się w pomorskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wczoraj odbyła się pierwsza publiczna prezentacja „Polskiego nieba”.

  - To wyjątkowa chwila, bardzo wzruszająca - mówiła, podziwiając malowidło, absolwentka gimnazjum, 98-letnia Maria Filarska-Chodakowska, która ukończyła szkołę w 1938 roku.

  W holu budynku zainstalowano również specjalny baner pozwalający poznać symbolikę poszczególnych postaci i motywów pojawiających się na fresku.

  Dla szerszej publiczności malowidło udostępnione zostanie podczas tegorocznej Nocy Muzeów.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo