Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Darłowie znowu zbierają podpisy przeciwko atomówce

Tomasz Turczyn
R. Pietrasz
Mieszkańcy gminy wiejskiej Darłowo, sprzeciwiający się ewentualnemu zlokalizowaniu elektrowni atomowej w okolicy jeziora Kopań, zbierają podpisy pod petycją, którą chcą wysłać do prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska. Kolejna odsłona ich akcji - 18 września - w Darłowie.

- Mamy ponad 800 podpisów - przeciwko atomówce - wylicza Bogusław Strack, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wicia.

Wicie to turystyczna miejscowość w okolicy jeziora Kopań. Strack i inne osoby, które organizują protest, żyją z turystyki. Obawiają się, że jeśli w gm. Darłowo stanie jądrówka, to letnicy skreślą ten teren jako miejsce wypoczynku.

- Nie znam nikogo, kto by chciał opalać się w okolicy elektrowni jądrowej - mówi Mieczysław Gondek, sołtys Wicia.

Gondek dodaje, że równolegle ruszyli jeszcze z antyatomową kampanią plakatową.
- Do każdej miejscowości powiatu sławieńskiego trafią plakaty i ulotki wyrażające nasze stanowisko. Chcemy do niego przekonać lokalną społeczność.

Aktualnie nic nie jest przesądzone w kwestii lokalizacji polskiej elektrowni atomowej. Jednak okolice jeziora Kopań są na trzecim miejscu rządowej listy terenów, gdzie może stanąć atomówka. Decyzja ma zapaść do końca 2013 roku.

- Według informacji, które posiadam, lokalizacja przy jeziorze Kopań jest lepiej postrzegana niż Żarnowiec i Warta-Klempicz - mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. - To dlatego, że jest u nas lepszy dostęp do wody morskiej potrzebnej do chłodzenia reaktora. Ważne też jest powiedzenie, jaką wysokość będzie miała elektrownia. Czyli z jakiej odległości będzie widoczna. Czy np. zobaczą ją turyści z plaży, czy nie? Ta kwestia może zadecydować, czy atomówka odstraszy wczasowiczów oraz o tym, jak się do niej odniosą darłowianie. Oczekujemy także, że zostanie przeanalizowane, jak taka inwestycja wpłynie na ruch turystyczny.

Także Janusz Bojkowski, wójt gm. Postomino, oczekuje na takie studium. To dlatego, że jezioro Kopań znajduje się w sąsiedztwie tej gminy. Obaj samorządowcy uważają, że ewentualne pożytki z atomówki, np. w postaci podatków, powinny także trafić do Darłowa i gm. Postomino, a nie tylko do gm. wiejskiej Darłowo.

Protestujący liczą na lokalne referendum dotyczące jądrówki, zapowiadane jesienią przez Franciszka Kupracza, wójta gm. Darłowo. Ma być ono brane pod uwagę przy wskazaniu atomowej lokalizacji. W kraju jest 28 miejsc, gdzie może stnąć elektrownia. Liderem rządowego rankingu jest Żarnowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki