Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Darłowie zakończyła się największa w Polsce inwestycja ochrony brzegów morskich

Robert Gębuś
Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, z nagrodą Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa
Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, z nagrodą Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Ryszard Pietrasz
Ponad 1330 metrów zespołu ostróg brzegowych, umocnienie wału sztormowego na długości 4650 metrów, 720 metrów nowego wału na mierzei jeziora Kopań - a wszystko kosztem ponad 111 mln zł. Tak wygląda w liczbach zrealizowany przez Urząd Morski projekt ochrony brzegów morskich na wschód od portu Darłowo.

- To największy projekt ochrony systemu brzegu morskiego, który dotąd został zrealizowany w Polsce i prawdopodobnie przez długi czas nikt go nie przebije - mówi Adam Meller-Kubica, główny inspektor Inspektoratu Ochrony Wybrzeża w Urzędzie Morskim w Słupsku, podczas spotkania poświęconego zakończeniu inwestycji. Zwyciężyła ona w konkursie Budowa Roku 2014, organizowanym co roku przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

- To rzadki, ale jeden z przyjemniejszych momentów mojej pracy w urzędzie. Kiedy ktoś z zewnątrz docenia to, co zrealizowaliśmy - mówił Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. - Konkurs bierze pod uwagę zrealizowane w skali kraju inwestycje, osiedla mieszkaniowe, hale sportowe różnego rodzaju, takie jak hala sportowa Arena w Krakowie. My w tym gronie otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii "Projekty budowlane. Rozwiązania inżynieryjne". To była jedyna inwestycja w konkursie związana z morzem.

Prace przy ochronie brzegów morskich trwały blisko dwa lata, a o skali problemu może świadczyć fakt, że spędzał on sen z powiek już przedwojennym niemieckim administratorom tych terenów. Pieniądze na ten cel pozyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Chociaż pierwotna wartość umowy opiewała na kwotę ponad 205 mln zł, to ostatecznie okazała się ona dużo niższa i dzięki temu Bałtyk oszczędzi nie tylko kurczącą się wciąż mierzeję, oddzielającą jezioro Kopań od morza, ale też znacznie poszerzą się plaże. Za zaoszczędzone pieniądze wykonano bowiem refulację - łącznie mierzeja jeziora Kopań została dodatkowo zasilona 55 tys. m sześc. piasku.

- Ta plaża praktycznie co roku, po okresie sztormowym, bezpowrotnie nam znikała - mówi Meller-Kubica. - Musieliśmy każdego roku ją odbudowywać. Teraz, dzięki nowym umocnieniom i wybudowanym falochronom, ten efekt został zminimalizowany.

Więcej na ten temat przeczytasz we wtorkowym (21.07.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki