Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Darłowie rodzice stoją murem za szkołą

Tomasz Turczyn
Sala gimnastyczna była wypełniona do ostatniego miejsca
Sala gimnastyczna była wypełniona do ostatniego miejsca R. Pietrasz
Nie oddamy szkoły... Transparenty z takimi hasłami rozwinęli rodzice, którzy do ostatniego miejsca wypełnili salę gimnastyczną Zespołu Szkół im. Lotników Morskich w Darłowie. Stanęli w obronie tej placówki, bo Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, podał, że jest ona przeznaczona do likwidacji ze względu na konieczność szukania oszczędności.

Rodzice są oburzeni pomysłem likwidacji.
- To granda - grzmiał Grzegorz Czerpak, jeden z rodziców. - Gdyby burmistrz to powiedział przed wyborami, to na pewno by nie został wybrany.
- To ekstra szok - tak scharakteryzowała zamiar likwidacji Dorota Podgórska, radna miejska, obecna w ZS na spotkaniu.

- Trzeba uświadomić panu burmistrzowi, że to on jest dla nas, a nie odwrotnie - powiedziała dobitnie Wioleta Chrzanowska, kolejna matka. - A gdyby też o tym zapomnieli radni, to i im się to przypomni.
Arkadiusz Klimowicz wyjaśnia, że znowelizowana ustawa o finansach samorządów, która weszła w życie od początku tego roku, wymusza na samorządach drastyczne oszczędności.

W budżecie miasta w roku 2011 różnica między dochodami a wydatkami bieżącymi (około 37 mln złotych) wynosi 4,6 mln złotych i została pokryta z nadwyżki z lat ubiegłych. Według Agnieszki Bałbatun, skarbnika miejskiego, w roku 2012 takiej nadwyżki już nie będzie. Dlatego miasto ma przygotowany plan oszczędnościowy.

W Urzędzie Miejskim największe cięcia dotkną administrację samorządową (razem z promocją). Tu planowane oszczędności mają przekroczyć nawet 20 procent budżetu i wynieść łącznie 800 tysięcy złotych.

Rodzice z ZS zapowiedzieli, że dziś wybiorą się na obrady Rady Miejskiej, aby tam zaprotestować. Decyzja w sprawie likwidacji szkoły ma zostać podjęta do końca lutego.
ZS jest szkołą wybudowaną w czynie społecznym w 1966 roku. Obecnie są tu szkoła podstawowa i gimnazjum, a uczy się 200 dzieci i jest 25 nauczycieli.

Plan zakłada likwidację Zespołu Szkół im. Lotników Morskich w Darłowie. Ma to dać oszczędności nie mniejsze niż milion zł rocznie. Zakłada się też zmianę funkcjonowania przedszkoli. Przedszkola nr 1 i nr 3 zostaną połączone i przeniesione do budynku po ZS. Budynek po przedszkolu nr 1 ma zagospodarować Darłowski Ośrodek Kultury, a budynek po przedszkolu Jacek i Agatka - Miejska Biblioteka Publiczna.

Te i inne jeszcze zmiany we wszystkich przedszkolach mają dać 250 tys. zł oszczędności. W ratuszu opracowano też "plan B". Zakłada on, zamiast likwidacji ZS, likwidację przedszkoli nr 1 i 3. Oszczędności byłyby porównywalne. Jest też "plan C" - trzy przedszkola publiczne są przymusowo prywatyzowane i rozwiązuje się DOK. Efekt finansowy tego planu jest podobny do likwidacji ZS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki