Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek 15.09.2022 zawiśnie wiecha na Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego. Czym będzie zajmować się placówka mówi rektor uczelni

Jacek Klein
Jacek Klein
Uroczystość zawieszenia wiechy na Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powstającym w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście odbędzie się w czwartek. Budowane Centrum Offshore UMG stanie się niezbędnym zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu - mówi Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

W czwartek 15.09.2022na Centrum Offshore zawiśnie wiecha. Inwestycja idzie zgodnie z harmonogramem, kiedy zastanie ukończona?

15 września 2022 odbędzie się symboliczne wydarzenie - zawieszenie wiechy na powstającym Centrum Offshore. Inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem. W budynku biurowo-laboratoryjnym trwają prace tynkarskie, za chwilę rozpocznie się montaż posadzek. Na ukończeniu jest też montaż niezbędnych instalacji.

W drugim budynku, gdzie mieścić się będą magazyny oraz laboratoria, zakończono roboty konstrukcyjne żelbetowe i murowe. W hali magazynowej trwa montaż konstrukcji stalowej, wykonywana jest izolacja fundamentów.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej współpracy z głównym wykonawcą inwestycji - polską firmą Budimex SA. Przewidujemy, że najpóźniej w połowie przyszłego roku zaczniemy przeprowadzać się do nowych budynków.

Dlaczego uczelnia zdecydowała się powołać Centrum do życia? Jaką rolę placówka ma spełniać w programie budowy energetyki morskiej? Co będzie się mieścić w dwóch połączonych budynkach?

Obserwujemy dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej, który może okazać się, naszym zdaniem, kołem zamachowym dla wielu obszarów gospodarki krajowej. Staramy się nie przegapić tej szansy dla dalszego rozwoju Uniwersytetu Morskiego. Strategiczna decyzja, którą podjąłem, o największej inwestycji ostatnich kilkudziesięciu lat - budowie centrum technologii offshore w bezpośrednim sąsiedztwie twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, zapoczątkowała szereg działań również o charakterze organizacyjnym, naukowym i dydaktycznym.

ZOBACZ TEŻ:
Gdynia: Uniwersytet Morski chce mieć Centrum Offshore. List intencyjny został podpisany.

Budowane Centrum Offshore UMG stanie się niezbędnym zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu. Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Robimy wszystko, aby Centrum stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore”. Budowa Centrum Offshore UMG umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego. Obecnie, poza Uniwersytetem Morskim w Gdyni, niewiele jednostek badawczo-rozwojowych w kraju wykonuje takie prace. Instytut Morski UMG (od 2019 roku część Uniwersytetu) jest niekwestionowanym liderem na polskim rynku offshore w zakresie badań środowiskowych i wykonywania dokumentacji środowiskowej, geofizycznej, geologicznej i geotechnicznej dla inwestycji morskich, szczególnie w odniesieniu do energetyki morskiej.
Centrum Offshore UMG będzie stanowiło siedzibę nie tylko Instytutu Morskiego UMG, ale także powołanego niedawno Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG.
Misją Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej jest wspieranie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez działalność edukacyjną, szkoleniową i doradczą. Już w marcu br. uruchomiliśmy pierwsze w Polsce studia Executive MBA dla sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej. Studia są prowadzone w języku angielskim, a program jest realizowany przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG, we współpracy z University of Applied Sciences Bremerhaven oraz Business Academy SouthWest - liderami programów menedżerskich i specjalistycznych dla sektora offshore wind energy.

W jakim zakresie działań związanych z realizacją projektów offshore ośrodek chce brać udział?

15 lipca ubiegłego roku na pokładzie naszej szkolnej fregaty Dar Młodzieży podpisaliśmy porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem a firmą Mewo SA. Porozumienie nadaje nowe ramy wieloletniemu partnerstwu, w ramach którego Instytut Morski UMG wraz z Mewo SA wspólnie będą prowadzić badania środowiskowe dla inwestycji w obszarach morskich. Szczególnie istotne są tutaj analizy przedinwestycyjne dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, w których się specjalizujemy wspólnie z naszym partnerem. Wśród dotychczasowych klientów partnerstwa można wymienić takie przedsiębiorstwa, jak: PKN Orlen - Baltic Power, PGE Baltica, Polenergia, OceanWinds, Polskie Sieci Energetyczne, czy Ramboll/Gaz-System. Mewo SA jest również partnerem biznesowym realizowanego obecnie projektu budowy Centrum Offshore UMG, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej przez Urząd Marszałkowski i Agencję Rozwoju Pomorza SA.
Podpisana umowa pozwala na rozszerzenie dotychczasowych działań, zarówno pod względem zakresu oferty badawczej i naukowej, jak i dodatkowych działań na rzecz sektora gospodarki morskiej i energetyki, gdzie szczególnego znaczenia nabiera przygotowanie kadr dla sektora offshorowego. Rozwój palety świadczonych usług związany jest głównie z toczącym się procesem inwestycyjnym w morską energetykę wiatrową, który wchodzi w kolejne fazy realizacyjne, stawiając nowe wyzwania dla prac i usług badawczych. Zwiększenie potencjału operacyjnego oraz rozwój zaplecza laboratoryjnego niezbędnego dla zaoferowania kompleksowej oferty usługowej umożliwi dalsze zaangażowanie partnerów w obecne i nowe offshorowe projekty inwestycyjne.
Szerokie kompetencje i doświadczenie Uniwersytetu w realizacji prac naukowych dla gospodarki morskiej, prowadzonych na Wydziale Elektrycznym, Mechanicznym, Nawigacyjnym, czy Zarządzania i Nauk o Jakości, daje jednocześnie nowe możliwości opracowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych wspierających procesy badawcze i inwestycyjne, w które zaangażowani są partnerzy. Realnym efektem działań mają być wspólne projekty B+R w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, wymiana doświadczeń oraz komercjalizacja rozwiązań. Ponadto uczelnia nasza podpisała umowy i listy intencyjne z największymi potentatami na rynku offshorowym, tj. z Polską Grupą Energetyczną SA, z Departamentem Offshore Morskiej Agencji w Gdyni, z Politechniką Gdańską, z firmą LOTOS, wcześniej jeszcze z firmą ORLEN, a również ze stocznią CRIST. Trwają prace zmierzające do podpisania kolejnych umów.

Kształcenie kadr jest chyba kwestią, która musi zostać rozwiązana dla powodzenia budowy energetyki morskiej. Specjalistów z jej zakresu brakuje?

Obecnie szacuje się, że w najbliższych latach w tworzonej branży morskiej energetyki wiatrowej brakować będzie kilkanaście tysięcy specjalistów, a w najbliższych dwudziestu latach w sektorze tym prace znajdzie nawet do kilkudziesięciu tysięcy specjalistów.
W ramach współpracy z największymi potentatami na rynku offshorowym planujemy także wspólne działania ukierunkowane na rozwój oferty dydaktycznej na Uniwersytecie, gdzie współpraca z praktykami pozwoli lepiej ukierunkować programy nauczania, a także wzbogacić treści przekazywane studentom.
Przygotowaliśmy ofertę studiów podyplomowych oraz MBA, którą kierujemy do firm i instytucji związanych z łańcuchem dostaw morskiej energetyki wiatrowej oraz do osób planujących karierę zawodową w tym sektorze. Absolwenci programu MBA zdobędą unikalne umiejętności poszukiwane na polskim i światowym rynku offshore oraz międzynarodowe kwalifikacje potwierdzone prestiżowym dyplomem Executive Offshore Wind MBA. Program jest przeznaczony dla kandydatów posiadających praktykę w firmach przemysłu morskiego i sektora energetyki morskiej oraz osób z doświadczeniem w innych branżach, planujących aktywność zawodową w sektorze offshore wind.
Uruchomiliśmy nowe jednostki, zakłady i laboratoria, między innymi nowe Laboratorium Hydroakustyki na Wydziale Elektrycznym. Powstały dwa nowe zakłady na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości: Zakład Marketingu i Metod Ilościowych oraz Zakład Zarządzania i Ekonomii. Na Wydziale Nawigacyjnym uruchomiliśmy studia podyplomowe „Zarządzanie Ryzykiem w Morskim Przemyśle Wydobywczym i Energetyce Wiatrowej”.

Czy UM i jego przyszłe centrum ma już podpisane porozumienia o współpracy przy przyszłych inwestycjach?

Tak, jesteśmy dogadani z najważniejszymi graczami na rynku offshore w Polsce. Już niebawem, bo 15 września podczas uroczystości związanych z zawieszeniem wiechy na budynku Centrum Offshore mamy zamiar uroczyście podpisać umowę z firmą PGE Baltica.
W roku ubiegłym nawiązaliśmy bliskie relacje, często wsparte umowami i listami intencyjnymi, m.in. z PGE, PKN ORLEN, Grupą LOTOS SA, Geofizyką Toruń, Głównym Urzędem Miar, OX2, RWE, Mewo, Morską Agencją Gdynia, firmą Alfa Laval, Equinor i Polenergia.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska podpisaliśmy porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, którego sygnatariuszami byli przedstawiciele administracji rządowej oraz kluczowi przedstawiciele sektora MEW w Polsce. Zostałem zaproszony do Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej.
Wspólnie z ośmioma uczelniami Pomorza, które kształcą i prowadzą badania naukowe w obszarach związanych z morzem, podczas ostatniego Konwentu Morskiego podpisaliśmy, w obecności Premiera, porozumienie intencyjne „Nauka dla morza” na rzecz rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce.
Jesteśmy członkiem, a często liderem tworzonych platform technologicznych, konsorcjów naukowych i naukowo-technologicznych. Na uwagę zasługuje nasz udział w Pomorskiej Platformie Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Jesteśmy tuż po spotkaniu podmiotów zainteresowanych tworzeniem Pomorskiego Centrum Kompetencji MEW, dzięki któremu w Strefie Ekonomicznej Rumia będą mogły być tworzone specjalistyczne laboratoria do prac badawczo-szkoleniowych.

W styczniu br. podpisaliśmy umowę z Grupą LOTOS SA, która określa zasady udziału Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w realizowanych wspólnie innowacyjnych projektach, zwanych inicjatywami projektowymi. Zostaliśmy zapewnieni, że porozumienie to będzie realizowane po przejęciu grupy LOTOS przez grupę ORLEN. Współpraca w ramach niniejszej umowy będzie miała na celu finansowanie polskich innowacyjnych technologii i ich rozwój poprzez realizację projektów, a także wspólne ubieganie się o ich dofinansowanie ze źródeł krajowych i międzynarodowych. To również organizacja i udział w seminariach i konferencjach, prace we wspólnych zespołach projektowych. Wiodącym obszarem współpracy będzie tworzący się rynek biogazów i wodoru.
Wodór ma odegrać istotną rolę w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz realizacji wytycznych w Europejskim Zielonym Ładzie, na podstawie której Rada Europejska zatwierdziła wiążący dla UE cel, zakładający ograniczenie emisji netto gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990, by do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. Europejski Zielony Ład jest to wkład UE do Porozumienia Paryskiego, przyjętego podczas 21. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.
W realizację Inicjatyw Projektowych zostaną włączone wszystkie wydziały Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Realizacja Inicjatyw Projektowych wpisuje się w porozumienie sektorowe na rzecz budowy gospodarki wodorowej w Polsce podpisanej 14 października 2021 roku w Warszawie.
Chciałbym, aby podpisana umowa z Grupą LOTOS S.A. była takim naszym małym elementem globalnego przedsięwzięcia ograniczającym emisje szkodliwych substancji gazowych w transporcie morskim.

Skąd będzie pochodziła kadra ośrodka?

Kadra ośrodka będzie nasza, ale nie wykluczamy, że przy dynamicznym rozwoju branży oraz coraz większym naszym zaangażowani nie pojawi się pilna potrzeba naboru nowych pracowników.

Niedawno Gdańsk zamiast Gdyni został wskazany jako preferencyjna lokalizacja terminalu instalacyjnego offshore. UM budowę swojego ośrodka w Gdańsku zaczął wcześniej? Zbieg okoliczności, racjonalna ocena czy intuicja zdecydowała, że Centrum Offshore UMG zlokalizowane będzie w Gdańsku? A może to czy terminal będzie w Gdyni czy w Gdańsku nie ma znaczenia dla placówki?

Prawdę mówiąc to, czy terminal instalacyjny offshore będzie w Gdyni czy Gdańsku nie ma znaczenia dla naszej placówki. Miejsce lokalizacji naszego Centrum Offshore w Gdańsku jest rewelacyjne. Mamy swobodny dostęp do nabrzeża, a to sprawia, iż możemy być jeszcze bardziej atrakcyjni dla naszych dotychczasowych i przyszłych partnerów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki