Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Borach Tucholskich i na Politechnice Gdańskiej tworzone jest centrum inżynierii kosmicznej

Kazimierz Netka
Na granicy województw pomorskiego i pomorsko-kujawskiego stanie potężny, być może największy w świecie radioteleskop. O to zabiegają naukowcy - astronomowie oraz fizycy.

Swe siły łączy kilka pomorskich uczelni w Gdańsku i Toruniu. Jest już wstępna propozycja lokalizacji tego olbrzymiego przyrządu do obserwowania wszechświata. Radioteleskop ma stanąć w Borach Tucholskich, w miejscowości Dębowiec (teren nadleśnictwa Osie).

- Funkcjonowanie dużego radioteleskopu na Pomorzu to duża szansa rozwoju tutejszego środowiska naukowego - mówi prof. Zbigniew Sikora, koordynator tworzenia Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej (KCIK) na Politechnice Gdańskiej.

Budowę radioteleskopu zaproponował profesor Andrzej Kus z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na razie jednak jeszcze za wcześnie, by mówić, gdzie dokładnie radioteleskop się znajdzie. Więcej na ten temat będzie można powiedzieć po opracowaniu pierwszego etapu projektu, tzw. studium wykonalności. Nie zadecydowano też, jakiej wielkości będzie ów obiekt. Planuje się, że czasza radioteleskopu ma mieć średnicę około 90 metrów i wtedy urządzenie z Pomorza byłoby trzecim pod względem rozmiarów na świecie. Większe są w USA i w Niemczech.

Marszałkowie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego pragną, by powstał obiekt o średnicy ponad 105 metrów średnicy. Wtedy polski radioteleskop byłby największy na świecie.

Jak podkreśla prof. Sikora, Posiadanie takiego aparatu do obserwacji i badań wszechświata przyciągałoby do nas zdolnych naukowców z kraju i zagranicy. Radioteleskop można by wykorzystywać także komercyjnie i zarabiać na nim. Wstępny koszt budowy KCIK szacuje się na około 300-350 milionów złotych. To cena budowy wysypiska śmieci dla średniej wielkości miasta. Pierwszy etap dotyczący studium wykonalności to koszt około 4 milionów złotych i czas realizacji około 1-1,5 roku, a fundusz taki stworzą obaj marszałkowie sąsiednich województw.

Radioteleskop z Borów Tucholskich ma nosić imię Jana Heweliusza - światowej sławy gdańskiego astronoma. Finansowanie budowy zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt o nazwie: "90 m. Radioteleskop - Narodowe Centrum Radioastronomii", jako krajowy ośrodek badawczy z zakresu astronomii, znalazł się na czele "Listy projektów umieszczonych na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej", zaakceptowanej przez prof. Barbarę Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki