W Błotniku zaprezentowano nowoczesny dom na wodzie [ZDJĘCIA]

Wawrzyniec RozenbergZaktualizowano 
Budowa hali stoczni jachtowej Activ Yachts rozpoczęła się przed rokiem nieopodal portu jachtowego w Błotniku. Nowoczesny dom na wodzie, zaprezentowany w piątek, jest pierwszą jednostką, która powstała w tym miejscu. W uroczystej prezentacji wzięło udział ponad sto osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych, także ościennych gmin i powiatów.

- Po zaprezentowaniu naszego domu na wodzie mamy już zamówienia na kilkanaście następnych jednostek tego typu - Enoch Witucki, współwłaściciel stoczni, nie krył zadowolenia. - Mamy również w planie budowę jachtów różnych klas. Będziemy więc budować następną halę produkcyjną oraz nabrzeże z wypożyczalnią jachtów i domów na wodzie - zapowiada.

Zaprezentowany dom na wodzie zrobił na zebranych duże wrażenie. Ma dwa pływaki z tworzyw sztucznych, a w nich zbiorniki na paliwo oraz czystą i brudną wodę. Co ważne, zbiornika z brudną wodą nie uda się opróżnić samowolnie podczas rejsu lub w porcie. Nieczystości może zabrać tylko wyspecjalizowana firma, co będzie miało wpływ na utrzymanie w czystości akwenu żeglarskiego. Konstrukcję wykonano ze stopów aluminiowych. Wewnątrz są dwie sypialnie, salon oraz kuchnia. W salonie i w sypialniach są duże tzw. okna weneckie. Kadłub oparty na pływakach nie sięga wody, więc nie będzie w nim przykrego zapachu. Akumulatory zasilają ogniwa fotowoltaiczne. Napęd stanowi oszczędny silnik benzynowy.

- Zorganizowanie żeglarskiej Pętli Żuławskiej umożliwiło budowę portu jachtowego w Błotniku ze znacznym dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej. Następnym krokiem była budowa stoczni jachtowej - przypomniał Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Minęło zaledwie kilka lat, a port w Błotniku i gmina Cedry Wielkie znane są już z walorów turystycznych. Jestem przekonany, że z czasem domy na wodzie z tej stoczni zobaczymy również na szlaku żeglarskim do Zalewu Wiślanego, Elbląga i Malborka. Jest to coraz bardziej popularna forma wypoczynku, również dla osób starszych. Na razie dość kosztowna, ale gdy przy porcie jachtowym w Błotniku powstanie wypożyczalnia tego typu obiektów, może być bardziej dostępna.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, gratulował inwestycji właścicielom stoczni Activ Yachts i podkreślił, że często odwiedza port jachtowy w Błotniku i gdy ma czas, bywa na Pętli Żuławskiej. - Tutejszą marinę uważam za jedną z najpiękniejszych w całej Pętli Żuławskiej - dodał.

Marszałkowi wtórował Enoch Witucki. - Zwiedziłem w życiu wiele pięknych miejsc w różnych krajach, jednak za najpiękniejsze uważam Pętlę Żuławską, idealną do pływania po niej jachtami oraz domami na wodzie i doskonałą do szkoleń żeglarskich - chwalił. Padła także ważna deklaracja dotycząca rozwoju Błotnika. - W planie mam utworzenie szkółki szkutniczej przy naszej stoczni - zapowiedział Witucki.
Zadowolenia z rozwoju portu jachtowego i stoczni nie kryją samorządowcy. - Serce rośnie, gdy w naszej gminie realizowane są inwestycje - powiedziała Bożena Daszewska, przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie. - Tym bardziej gdy promują one turystykę w naszej gminie. Domy na wodzie wyprodukowane w Błotniku będą sławić tę miejscowość daleko poza granicami kraju. Gmina ma z tego podatki, a mieszkańcy miejsca pracy na naszym terenie.


w.rozenberg@prasa.gda.pl

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie