Vistal lepszy w derbach od Łączpolu [ZDJĘCIA, WYNIKI I TABELA]

Paweł Stankiewicz, Maciej Wajer
Wicemistrzynie Polski nie miały łatwego zadania w rywalizacji z beniaminkiem PGNiG Superligi Kobiet, ale to gdynianki po raz drugi okazały się lepsze w derbach Trójmiasta piłkarek ręcznych.

Szczypiornistki Vistalu przystąpiły do rywalizacji z Łączpolem w roli faworytek. To nie mogło dziwić, bo gdynianki to wicemistrzynie Polski, a zawodniczki z Gdańska są beniaminkiem w krajowej elicie. Mimo tego chyba nikt nie spodziewał się jednostronnego meczu z hali Gdynia Arena. Już mecz tych drużyn na inaugurację sezonu w Gdańsku był bardzo wyrównany i podopieczne trenera Jerzego Cieplińskiego przegrały tylko różnicą czterech bramek. A od tamtego czasu nabrały jeszcze ligowego doświadczenia. Kilka dni temu, podczas turnieju towarzyskiego, Łączpol wysoko wygrał z Vistalem. Obie drużyny grały jednak bez reprezentantek, a to oznacza, że bardziej osłabione były wicemistrzynie. Ten mecz pozwolił jednak gdańszczan-kom nabrać więcej pewności we własne możliwości.

Pierwszą bramkę w derbowym meczu ligowym zdobyła Paula Mazurek i to było jedyne prowadzenie Łączpolu w tej części spotkania. Była ona jednak bardzo wyrównana, a gdańszczanki dały radę dotrzymać kroku bardziej utytułowanym szczypiornistkom z Gdyni. Największym atutem Vistalu była świetnie grająca w tym sezonie Monika Kobylińska. Młoda rozgrywająca zdobyła w całym spotkaniu aż 11 bramek i praktycznie była nie do zatrzymania.

Początkowo była gra bramka za bramkę. Po 7 minutach był remis 5:5, a to oznaczało, że oba zespoły bardzo dobrze radzą sobie w ofensywie, ale znacznie słabiej w obronie. Później to się zmieniło i to zawodniczki z Gdańska miały więcej problemów ze zdobywaniem kolejnych bramek. Gospodynie natychmiast to wykorzystały i w 19 minucie prowadziły 11:8. Piłkarki ręczne Łączpolu nie zamierzał się jednak poddawać i tuż przed przerwą Katarzyna Pasternak doprowadziła do stanu 13:13. Na sześć sekund przed końcem pierwszej połowy pojedynku Kobylińska skutecznym strzałem z rzutu karnego dała gospodyniom minimalną przewagę.

W drugiej połowie spotkania nie brakowało emocji. Obie drużyny wciąż prowadziły wyrównaną walkę, ale w pewnym momencie zapowiadało się na niespodziankę. W 42 minucie bramkę zdobyła Patrycja Ciura i Łączpol prowadził 20:19, a trzy minuty później powiększył przewagę do dwóch trafień. Końcówka meczu należała do bardziej doświadczonych zawodniczek Vistalu.

Z kolei UKS PCM przegrał w Kościerzynie z Pogonią Baltica Szczecin 23:29. Mimo porażki, gra kościerskiego zespołu była przez większą część spotkania bardzo dobra.

Spotkanie otworzyła trafieniem dla kościerzynianek Paulina Wasak. Jednak na odpowiedź Pogoni nie trzeba było długo czekać. Szybkie trzy akcje i po pięciu minutach było 3:1 dla przyjezdnych. Kościerzynianki doprowadziły do remisu i do 17 minuty prowadziły wyrównaną walkę, o czym świadczy wynik 7:6 dla Pogoni. Niestety, od tego momentu, przewaga bardziej doświadczonych zawodniczek ze Szczecina zaczęła być coraz bardziej wyraźna i w 25 minucie prowadziły już 14:9.

Drugą odsłonę zawodniczki Dariusza Męczykowskiego rozpoczęły znakomicie. W 37 minucie kościerzynianki doprowadziły do stanu 17:18. Straty oraz fatalna skuteczność w grze ofensywnej były z zimną krwią wykorzystywane przez szczeciński zespół, który w 50 minucie meczu powiększył przewagę do pięciu trafień i już nie oddał zwycięstwa.

- Uważam, że byliśmy równorzędnym zespołem dla Pogoni - stwierdził po meczu Dariusz Męczykowski, trener UKS PCM Kościerzyna. - Może wynik o tym nie świadczy, ale w wielu elementach zagraliśmy bardzo dobrze. Jestem bardzo zadowolony z defensywy, jednak mam wiele zastrzeżeń do gry w ataku. Gdybyśmy wykorzystali chociaż połowę stworzonych sytuacji, to ten mecz mógł zakończyć się nawet naszym zwycięstwem.

Vistal Gdynia - AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 27:24 (14:13)

Vistal: Gapska, Kordowiecka - Łabuda 4, Galińska 2, Dorsz, Kobylińska 11, Stanulewicz, Zych, Kozłowska 3, Gutkowska 1, Tasić 3, Kulwińska 3

Łączpol: Obrębalska, Dobrowolska - Pasternak 3, Mazurek 3, Pesel, Stachowska 5, Siódmiak 8, Lipska 1, Ciura 2, Karwecka 2, Skonieczna

UKS PCM Kościerzyna - Pogoń Baltica Szczecin 23:29 (12:16)

UKS PCM: Brzezińska - Górna 9, Mokrzka 5, Borysławska 5, Wasak 2, Belter 2 oraz Żukowska, Ziółkowska, Białek, Wójcik, Jakubowska

Pogoń: Płaczek - Gadzina 6, Jaszczuk 6, Głowińska 5, Sabała 3, Zawistowska 3, Koprowska 2, Szczecina 2, Noga 1, Masna 1 oraz Królikowska

Tabela

Pozostałe wyniki: KPR Jelenia Góra - Metraco Zagłębie Lubin 22:31, Ruch Chorzów - Energa AZS Koszalin 29:32, Olimpia-Beskind Nowy Sącz - Piotrcovia Piotrków Trybunalski 22:27, Start Elbląg - MKS Selgros Lublin 21:23

1. Selgros 12 21 375-281
2. Pogoń 12 21 335-276
3. Start 12 19 335-280
4. Zagłębie 12 18 371-302
5. Vistal 12 17 311-280
6. AZS Koszalin 12 12 326-314
7. Piotrcovia 12 10 308-337
8. Łączpol 12 9 302-345