Vistal Gdynia zwycięski, porażka Sambora Tczew [ZDJĘCIA]

Zbigniew Brucki
Tomasz Bołt/Polskapresse
Ze zmiennym szczęściem grał pomorskie drużyny w PGNiG Superlidze piłkarek ręcznych. Swój mecz wygrał Vistal Gdynia, a porażki doznał Sambor Tczew.

W I rundzie rozgrywek PGNiG Superligi kobiet Vistal Gdynia niespodziewanie przegrał w Chorzowie z Ruchem 23:26. Szkoleniowiec gdynianek, Paweł Tetelewski narzekał wówczas na nieskuteczność swych podopiecznych. Dodajmy, że był to jeden z trzech, na 15 dotychczas rozegranych spotkań w ekstraklasie, w którym zawodniczki Vistalu nie zdołały przekroczyć bariery 30 zdobytych bramek.

Rewanż w Gdyni obie siódemki zaczęły nerwowo. Pierwsze do siatki trafiły miejscowe. Rzutem z 9 metrów wynik otworzyła Aleksandra Zych. Jeszcze do 13 minuty bramki padały naprzemiennie, ale później inicjatywę przejęły miejscowe. Po kwadransie po dwóch strzałach Anety Łabudy Vistal prowadził już 8:5. Później ta sama zawodniczka znów trafiała do siatki Ruchu i mieliśmy 14:7, a po pierwszej połowie 17:12 dla Vistalu.

Tuż po zmianie stron przyjezdne zmniejszyły dystans do 15:18, ale miejscowe dość szybko ponownie powiększyły przewagę do siedmiu bramek, po tym jak do siatki bramki Ruchu trafiła Iwona Niedźwiedź. Później gra się znów wyrównała, bo niżej notowane chorzowianki nie odpuszczały. Końcówka należała jednak do miejscowych. Dwie minuty przed końcem 40 bramkę dla Vistalu zdobyła Katarzyna Janiszewska, a tuż przed ostatnią syreną skrzydłowa Kinga Gutkowska ustaliła końcowy rezultat na 41:30.

W tabeli Vistal zajmuje drugie miejsce z dorobkiem 24 punktów. Prowadzi MKS Selgros Lublin (31).

Vistal Gdynia - KPR Ruch Chorzów 41:30 (17:12)

Vistal: Kordowiecka, Gapska - Łabuda 9, Zych 5, Kozłowska 5, Kobylińska 5, Niedźwiedź 3, Pawłowska 3, Dorsz 3, Gutkowska 3, Kulwińska 2, Galińska 2, Janiszewska 1, Kłusewicz

Ruch: Ciesiółka, Montowska - Lesik 8, Jasinowska 5, Belmas 5, Ważna 5, Pieniowska 3, Rodak 3, Migała 1 oraz Masłowska, Piotrkowska, Drażyk

Z kolei Aussie Sambor Tczew przegrał w Koszalinie z tamtejszą Energą AZS 23:30 (14:15).

Kilka dni wcześniej, też w Koszalinie, Energa AZS wyeliminowała Sambora z rozgrywek Pucharu Polski, a w I rundzie PGNiG Superligi kobiet w Tczewie miejscowe uległy koszaliniankom jedną bramką. Fani tczewianek przed niedzielnym meczem byli pewni, że sprawdzi się powiedzenie "do trzech razy sztuka" i ich ulubienice wywiozą z Koszalina przynajmniej remis. Coś do udowodnienia gospodyniom miały też szczególnie dwie szczypiornistki Sambora, które w ubiegłym sezonie reprezentowały koszaliński klub: Tatiana Bilenia i wypożyczona Adrianna Nowicka.

Lepiej zaczęły tczewianki. Prowadziły 2:0, a miejscowe dopiero w 6 minucie trafiły do siatki (Karolina Kalska, wychowanka Sambora, z karnego). Później było bramka za bramkę. Do przerwy. Po zmianie stron gospodynie okazały się skuteczniejsze, a w ich bramce paradami popisywała się Beata Kowalczyk.

Energa AZS Koszalin - Aussie Sambor Tczew 30:23 (15:14)

Energa AZS: Kowalczyk, Prudzienica - Kalska 7, Kobyłecka 4, Muchocka 2, Załoga 3, Błaszczyk 2, Garović 6, Manoila, Matuszczyk 6

Sambor: Wiercioch, Kordunowska-Lupa - Pasternak 5, Belter 4, Olszowa 4, Tomczyk 4, Strzałkowska 2, Łukasik, Skonieczna 2, Krajewska 1, Bilenia 1, Domnik, Szulc, Nowicka, Mazur